Smolařkou byla jistá žena, která v jednom novojičínském obchodním domě ztratila peněženku. „Ztracenou pánskou peněženku si přisvojil nálezem neznámý pachatel,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a dodal, že ve ztracené peněžence byly kromě peněz doklady a platební karta.

„Nepoctivý nálezce se tak dopustil přečinu zatajení nálezu a neoprávněné opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku. Zákon v tomto případě hovoří, že kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti,“ pokračoval Tomšík a doplnil, že v případě, že součástí nálezu bude i platební karta, vystavuje se nálezce podezření z dalšího přečinu.

„Kdo sobě nebo jinému bez souhlasu oprávněného držitele opatří, zpřístupní, přijme nebo přechovává platební prostředek jiného, zejména nepřenosnou platební kartu identifikovatelnou podle jména nebo čísla, elektronické peníze, příkaz k zúčtování, cestovní šek nebo záruční šekovou kartu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty,“ vysvětlil Tomšík.

Přečtěte si také:

Bývalá účetní si pomohla?

Policisté museli řešit i podvodníky