Kriminalisté se případem začali zabývat v květnu poté, co je kontaktovala důchodkyně Jaroslava Krejčí. Trestní oznámení podala ve Studénce, kde žije, a týká se bezhotovostního převodu peněz na koupi hnojnické památky z března 2008.

Krejčí trvá na tom, že se jí „ztratil“ více než milion korun. Podle policistů jde skutečně o zločin. „Na konci září bylo zahájeno trestní stíhání 46letého muže, obviněn je z trestného činu podvodu,“ řekl Zbyněk Tomšík. Obviněný muž měl loni 28. března v pobočce banky ve Studénce poškozenou přesvědčit, aby ze svého účtu převedla dva miliony korun na „blíže nespecifikovaný“ účet.

Podvodník použil peníze na nákup bytu v Praze

Podle policistů se tak stalo pod záminkou bezpečné úschovy. V rozporu s dohodou však peníze získala jiná žena, která si za ně pořídila byt v Praze. „Přímá škoda je 1,56 milionu korun,“ uvedl policejní mluvčí.

Místo nákupu zámku měla oči pro pláč

Hnojnický zámek právě loni na jaře získala českotěšínská firma AAron House. Obvinění se však nikoho z této firmy netýká. Zmocněnec AAron House Jaroslav Rodzenák opakovaně tvrdí, že společnost zákon neporušila. Libor Benda, který pro změnu zastupuje majitelku hnojnického zámku, ovšem naznačuje, že firma AAron House použila v rozporu s domluvou dokonce několik milionů korun a že památka se do rukou firmy vůbec neměla dostat.

Benda říká, že Jaroslava Krejčí se měla stát vlastníkem nemovitosti už v březnu 2008, žena ji však získala po dlouhých tahanicích s českotěšínskou firmou až s ročním zpožděním. „S Rodzenákem se sešla až v říjnu 2008, a to proto, že jí pan Rodzenák podepisoval po půl roce uznání závazku a termín splacení dluhu za firmu AAron House,“ konstatoval Benda.

Jaroslava Krejčí zchátralý zámek prakticky ihned nabídla případným zájemcům. V Hnojníku se v posledních týdnech proslýchá, že další změna majitele je na spadnutí, Libor Benda to však nepotvrdil. „Furt je to v jednání, zatím není kupec jistý. My bychom byli rádi, kdyby to bylo letos, ale možná to bude až příští rok,“ řekl v minulých dnech redakci redakci. Už dříve naznačoval, že prodej zámku „nehoří“ a že Krejčí je ochotna čekat na výhodnou nabídku delší dobu.

Makléř Emil Kasarda odhaduje, že nový vlastník by si měl na rekonstrukci objektu nachystat částku 20 až 40 milionů korun.