Hlavní organizátoři z Ostravska úzce spolupracovali s polskými dealery, kteří do své vlasti pašovali z Rumunska medikament Efedrina Arena. Převoz originálních balení po 1500 kusech organizovali Poláci ve spolupráci s Rumuny.

„Nakupovali produkci rumunské farmaceutické firmy. Vozili ji do Polska, kde ji schovávali v konspirativních skladech,“ řekl státní zástupce Michal Togner s tím, že lék Efedrina Arena není kromě Rumunska nikde povolený.

Do polských skladů pak jezdili kurýři z Moravskoslezského kraje. Za přepravu dostávali peníze nebo pervitin. Po převozu do České republiky se droga vařila na několika místech, například ve Frýdku-Místku a Bílovci. Ale nejen v Moravskoslezském kraji. „Pervitin se z části vyráběl i v Trutnově,“ uvedl Togner.

Ilustrační foto.
Fanoušci brněnské Komety řádili v hotelu v Ostravě. Musela zasahovat policie

Vařiči mohli zhotovit až dvaadvacet kilogramů pervitinu za desítky milionů korun. Na trhu se v závislosti na místě a kvalitě prodává gram od 800 do 2500 korun.

Některým obžalovaným v případě uznání viny hrozí deset až osmnáct let vězení, dalším pak osm až dvanáct let žaláře. Důvodem poměrně vysoké trestní sazby je skutečnost, že se jednalo o dobře organizovanou skupinu působící ve více státech. Z osmi aktérů se čtyři nacházejí ve vazbě, zbylí jsou souzeni na svobodě.

Vědí, za kým jít

Trh s léky potřebnými k výrobě pervitinu funguje v Polsku již řadu let. Vařiči z Moravskoslezského kraje mají u našich severních sousedů své kontakty, vědí, na koho se obrátit. Poláci pro své české klienty shánějí zásoby doma i v zahraničí. V poslední době se velmi oblíbené stalo Rumunsko.

Někteří tuzemští vařiči pervitinu se však rumunské léky pokoušejí získat přímo bez polských prostředníků. Před časem to zkusila šestičlenná skupina z Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Pacient Damián Šnajdr (5) s maminkou Lenkou Šrajdrovou v centru pro poruchy spánku a bdění - spánková laboratoř FNO (Fakultní nemocnice Ostrava), 16. března 2023, Ostrava.
Děsy i náměsíčnost. Spánková laboratoř v Ostravě léčí i více generací v rodině

„Léky vozili z Rumunska v plastových kbelících. Směs deklarovali jako štukovou omítku,“ uvedl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita s tím, že pervitin se poté vařil na Ostravsku a Frýdecko-Místecku.

Hlavní organizátor měl vše detailně promyšlené. Založil stavební firmu, která však ve skutečnosti sloužila jen jako zástěrka pro dovoz léků vydávaných za štukovou omítku. Soudy obžalovaným vyměřily od osmi do třinácti let vězení.