Podle mluvčí kopřivnické radnice Evy Vystrčilové jde evidentně o krádeže. „Kolika případů se to týká, to bohužel nezjistíme. Některé jsou hlášeny na policii, a ta to pak oznamuje našemu odboru dopravy. Některé ale občané policii nehlásí a chodí na výměnu registračních značek sami,“ poukázala Vystrčilová.

Sedm oznámení o krádežích registračních značek přijala 1. května policie. „První jsme přijali od muže, kterému v době od 22.15 dne 30. dubna do 8.30 1. května na parkovišti ulice Francouzská před domem odcizil neznámý pachatel ze zaparkovaného vozidla Opel Vectra přední registrační značku,“ nastínil okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Další případy jsou hlášeny z ulice Osvoboditelů, Francouzská, Lidická a třikrát z ulice Pod Morávií. Vždy pachatel odcizil buď přední, nebo zadní značku.

„Za přestupek proti majetku hrozí pachateli peněžitý trest až do výše patnáct tisíc korun,“ poukázal Tomšík a dodal, že pokud by se zjistilo, že pachatel má na svědomí například více takových případů, může být čin překvalifikován.

Ukradených registračních značek využívají zloději k další trestné činnosti, například k újezdům od benzinových stanic. I proto se vyplatí ztrátu ihned nahlásit na příslušný městský úřad. To jsou navíc lidé povinni udělat.

Pokud by někdo viděl osoby, které demontují SPZ třeba v noci na parkovišti, měl by o tom informovat policii. „Ne vždy se ale musí jednat o člověka, který ji krade, může to být i majitel vozu,“ upozornil Tomšík.

Majitelům aut lze jinak snad jen doporučit, aby své SPZ řádně přišroubovali.

Na ostatních úřadech na Novojičínsku zvýšený počet takových případů nezaznamenali. „Od počátku roku jsme měli nahlášeno devět ztrát SPZ, vždy se však jednalo o jednu tabulku SPZ, druhá tabulka byla vrácena při vydání nové registrační značky. Odcizení, nebo ztrátu obou SPZ nám v letošním roce nehlásil žádný provozovatel vozidla,“ podotkla vedoucí odboru dopravy ve Frenštátě pod Radhoštěm Anna Padrtová.

Podobně je tomu také v Novém Jičíně, Odrách či v Bílovci. Tam se ale v letošním roce už nějaké případy ohlášených ztrát značek objevily. „Počet nahlášených výměn značek z těchto důvodů se pohybuje v počtu osmi případů za měsíc,“ poukázal Miroslav Besta pověřený řízením odboru dopravy v Bílovci. „V průměru měníme v týdnu do pěti registračních značek, tento počet je stálý oproti předchozímu období,“ nastínil Libor Macíček vedoucí odboru dopravy v Novém Jičíně.