Na Novojičínsku je podle policejní databáze k 1. červenci 2022 v pátrání jedenatřicet mužů a deset žen, včetně mladistvých do osmnácti let.

Policisté se již několik let snaží „dostat“ Janu Křepelkovou (ročník 1969). Hledaná je od roku 1999. Proč je v pátrání, policie nesdělila. Ví však, kde se zřejmě nachází. „Máme informaci, že žije v USA a má občanství Spojených států amerických,“ uvedla bez dalších podrobností Daniela Vlčková z moravskoslezské policie. Na seznamu pohřešovaných osob je od roku 2009 Radek Váhala (ročník 1986). Co se s ním stalo, nikdo neví.

Pohřešovaní a hledaní lidé, Bruntálsko, červenec 2022.
Znali jste je? Zmizeli, policie hledá na Bruntálsku i dvojnásobného vraha

Novojičínští policisté se snaží zjistit i totožnost mrtvého muže. „Muž bez známek života neznámé totožnosti je v pátrání od 17. listopadu 2007. Nalezen byl v Trojanovicích v blízkosti skládky dřeva. Smrt nastala podchlazením. Opakovaně byla zveřejňována fotografie s výzvou, totožnost muže není do současné doby zjištěna,“ uvedla Vlčková.

Co se týká dalších regionů Moravskoslezského kraje, každý z nich má nějakou svou hledanou „celebritu“ nebo nezvyklý případ. Na ostravském seznamu například figuruje exposlanec Petr Wolf (ročník 1960). V roce 2012 byl za zneužití jedenáctimilionové státní dotace z ministerstva životního prostředí pravomocně odsouzen k šesti rokům vězení a k pětimilionové pokutě. Wolf proces označil za politický, což soudci důrazně odmítli.

Závěr oslav sta let Gymnázia Nový Jičín 30. června 2022.
Oslavy v NJ: výstava přibližuje osudy některých novojičínských gymnazistů

Exposlanec po vynesení odsuzujícího rozsudku dělal vše pro to, aby nemusel za mříže. Nakonec zmizel. Krajský soud na něj vydal zatykač. V pátrací databázi figuruje od 25. ledna 2013. Poslední stopy vedly do Latinské Ameriky. „Stopa hledaného Petra Wolfa končí v Paraguayi. Tamní úřady jsme požádali o spolupráci. Nicméně ty zatím nepřistoupily k jeho zadržení,“ informovalo v roce 2019 Policejní prezidium České republiky. Od té doby se žádné nové zprávy neobjevily.

Na Bruntálsku je hledaným číslo jedna bezesporu dvojnásobný vrah František Hudec (ročník 1950). V pátrání je od 23. září 1992. Zmasakroval svou manželku a nevlastního syna. Použil nůž a sekeru. Podle některých stop by se mohl ukrývat na území bývalého Sovětského svazu, není však vyloučeno, že je už po smrti.

Lékař, který jedno dne zmizel 

Řada otazníků zůstává v případu lékaře Martina Rybnikára (ročník 1976) ze Slovenska, který pracoval ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě. Nadějný lékař bez jakéhokoliv vysvětlení v březnu 2003 nenastoupil na svou směnu. Přitom měl pověst spolehlivého člověka, kterého si nadřízení chválili. Od té doby se nad ním slehla zem.

„Vědělo se o něm, že má rád Tatry, proto jsme pátrání zaměřili i tímto směrem. Nebyli jsme ale úspěšní,“ prohlásil před několika roky policista z pátracího oddělení, podle kterého se během vyšetřování ukázalo, že lékař měl zálibu v kurzovém sázení. „Na tehdejší dobu sázel poměrně velké částky. Víme také o větší výhře, kterou ale brzy prosázel,“ dodal kriminalista. Zda s tím lékařovo zmizení souvisí, však policie neví.

Vladana Gomes Adolfo, rodačka z Ostravy se provdala za Angolana a již několik let žije a podniká v hlavním městě Luandě.
Život a láska v Africe: Rodačka z Ostravy chystá další knihu a setkání s čtenáři

Ochránci zákona prověřovali několik verzí, včetně té, že se stal obětí násilného trestného činu. To se ale nepotvrdilo. Kolegové z práce se spíše klonili k tomu, že Rybnikár, který byl introvertní typ, nevydržel velké pracovní vytížení a odjel do slovenských hor relaxovat. Rád totiž lezl po skalách. Policie nevylučuje ani možnost, že měl v horách nehodu. Rybnikár nechal v Ostravě snoubenku.

Vybrané fotografie hledaných a pohřešovaných osob z Novojičínska pocházejí z databáze Policie ČR platné k 1. červenci. Fotografie hledaných a pohřešovaných osob z dalších okresů Moravskoslezského kraje naleznete na regionálních stránkách Deníku.