V daném případě Petr Fiala nevyloučil, že Hladík povede resort životního prostředí záhy poté, co se nová hlava státu ujme 8. března funkce.

Otázka pro tento týden: Jste pro zachování volby prezidenta ČR všemi občany? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Otázka ovšem zní, zda by to stejně viděl Andrej Babiš, pokud by se zrovna on stal prezidentem. Favority koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) jsou jiní uchazeči: Pavel Fischer, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Ti by nepochybně s kabinetem ve výkladu Ústavy České republiky nesoupeřili.

Nabízí se tak otázka, zda se mezi zákonodárci nerodí myšlenka na návrat k nepřímé prezidentské volbě, která by tuto kompetenci vrátila poslancům a senátorům.

Český premiér Petr Fiala.
Premiér Petr Fiala: Středula fabuluje, žádná základna na stole není

Není tajemstvím, že někteří politici, především z ODS, této ústavní změny hořce litují. Otevřeně o tom mluví třeba poslanec Marek Benda. Podle informací Deníku je ještě o krok dál senátor ODS Tomáš Jirsa, který zvažuje návrh na úpravu Ústavy České republiky v tomto smyslu. Podporu, byť jen slovní, by zřejmě našel též u prvního předsedy Senátu Petra Pitharta (KDU-ČSL).

Avšak nejde jen o způsob volby, nýbrž také o některé prezidentské pravomoci, jejich eventuální zpřesnění, rozšíření nebo zúžení. Nejvíc se mluví o výběru členů bankovní rady ČNB.

Tyto otázky budou předmětem on-line premiérské debaty Deníku s Petrem Fialou již tento čtvrtek.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.