Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesl pod 6000, v pátek jich bylo v nemocnicích podle dat ministerstva 5861, asi o 400 méně než předchozí den. Nižší je i počet pacientů ve vážném stavu, v pátek jejich počet klesl na 1287.

V nemocnicích je s covidem nejméně lidí od poloviny února. Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva ale nezahrnují pacienty nevykazující po deseti dnech příznaky covidu-19, takže počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou vyšší, ale i ty klesají. Ráno bylo v českých zdravotnických zařízeních volných 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. Pro pacienty s covidem-19 bylo určeno 2262 neobsazených postelí.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger /(za ANO) v pátek uvedl, že pozitivní vývoj epidemie v Česku pokračuje. Snižují se podle něj všechny ukazatele jako počty nových případů, relativní pozitivita testů nebo počet nových pacientů v nemocnicích. Podotkl ale, že jsou ještě významné krajové rozdíly. Některé regiony podle něj stagnují na rizikových číslech.

Petr Arenberger
Arenberger: Na Děčínsku se objevila brazilská mutace. Systém PES končí

Nejhorší je podle aktuálních dat situace na Českolipsku, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali 412 případů na 100 tisíc obyvatel. Následuje okres Žďár nad Sázavou v přepočtu se 407 nakaženými a Českobudějovicko se 405. Na Děčínsku, kde se vyskytla brazilská mutace a školy tam v pondělí na rozdíl od zbytku země neotevřou, je to 371 případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

S nákazou dosud v zemi zemřelo 27 734 lidí. Pomalu klesají také počty zemřelých. Denní ale zůstávají v trojciferných číslech. Ovšem zatímco v březnu denní počty zemřelých několikrát překročily 200, v dubnu se drží spíše lehce nad stovkou. Na pátek zatím připadá 52 úmrtí. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Méně než sto zemřelých s covidem za den bylo naposledy 20. prosince.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,578 milionu případů covidu-19, přes 90 procent pozitivně testovaných se z nemoci vyléčilo.

Zdravotníci aplikovali přes dva miliony dávek

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování přes dva miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Alespoň jednu dávku dostalo přes 1,34 milionu lidí, obě potřebné dávky má 692 274 obyvatel Česka, kde žije 10,7 milionu lidí. Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci k pátečnímu večeru přesně 2 036 800 dávek.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zatím nejvíce dávek aplikovali zdravotníci ve čtvrtek, podle aktualizovaných dat jich bylo přes 64 tisíc. Za pátek eviduje ministerstvo 59 463 očkování.

V Česku se zatím očkuje vakcínami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Téměř 77 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, necelých 13 procent od AstraZeneky a víc než deset procent od firmy Moderna. Ve druhé polovině dubna by měly dorazit také první dodávky od firmy Johnson & Johnson, které stačí na rozdíl od látek ostatních výrobců podat jen jednu dávku.

Přednost mají lidé nad 70 let

Přednostně nyní dostávají vakcínu hlavně lidé nad 70 let, někteří chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb a lidé z integrovaného záchranného systému. Od pondělí se budou moci k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Od středy se budou moci hlásit i lidé starší 65 let.

Těch je podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) asi 670 tisíc, někteří se ale už nahlásili k očkování kvůli tomu, že mají také chronické onemocnění. Ministr odhaduje, že se jich bude nyní hlásit kolem 400 tisíc. V pátek na tiskové konferenci řekl, že by do konce června mohlo být očkováno 58 procent dospělé populace.

Z antigenního testování žáků na koronavirus ve 2. Základní škole v Dobříši.
Testování začíná, žáci mohou použít i svůj test. Bez kontroly nesmí do třídy

Čtvrteční počet očkovaných byl sice dosud rekordní, v polovině března ovšem premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že cílem je očkovat po Velikonocích 100 tisíc lidí denně. Kapacity očkovacích center a ordinací, kde očkují praktičtí lékaři, jsou pro takové tempo dostatečné, málo je ale vakcíny. Babiš v pátek při prohlídce očkovacího centra v pražské hale O2 universum řekl, že Česko mělo původně na duben přislíbeno 2,6 milionu vakcín, kvůli krácení dodávek a změnám v přerozdělení v rámci kvartálu jich ale bude jen 1,56 milionu.

Významné krácení se podle něj týká především firmy AstraZeneca. Dodal, že celkově má ČR objednáno 27 milionů vakcín pro 14,5 milionu lidí. Kvůli nedostatku vakcín bude očkovací centrum v O2 universum otevřeno až na začátku května, tedy asi o měsíc později, než se předpokládalo.