Ještě docela nedávno se řada Čechů podivovala nad tím, proč musejí platit i několikanásobně vyšší cenu za minutu volání do nebo ze zahraničí než ostatní národy v Evropě. Například minuta hovoru z Prahy do Atén přišla asi na patnáct korun. Když ale člověk se stejnou SIM kartou volal z Vídně, už to bylo jen třeba za 1,50 koruny.

Česká republika v ní měla pět let jednoho z vůbec nejvlivnějších politiků Evropy. I díky ní mají Češi levnější mobilní volání po Evropě. Přečtete si exkluzivní rozhovor s Ditou Charanzovou:

V průměru lidé v Česku platili za volání do zahraničí trojnásobek domácí ceny. Zakopaný pes byl v poplatcích za roaming, který si operátoři účtovali. A ti čeští se rozhodně nechtěli ochudit, čehož si všímaly i spotřebitelské organizace.

Nakonec se do věci vložila Evropská unie a 15. května 2017 vstoupilo v platnost nařízení, podle něhož občané členských zemí využívají bezplatné roamingové služby pro volání, SMS zprávy a mohou používat datových služeb v zahraničí na území Unie bez dodatečných poplatků. Ve všech jejích státech tedy volají za stejné ceny, jako kdyby byli doma.


Nahrává se anketa ...

Navíc od roku 2019 začal platit i cenový strop. „Lidem to přineslo větší svobodu v cestování a zjednodušilo jejich život,“ míní například prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Trochu si ovšem posteskl, že podobných nařízeních mohla Unie vydat více, například v případě dálničních známek.

Přiměřené využití

Nicméně i pravidlo „roam like at home“ má omezení. „Musí se využívat přiměřeně. Třeba dlouhý pracovní pobyt už přiměřeným využitím být nemusí,“ přiblížila mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Tereza Meravá. To znamená, že operátoři mohou limitovat využívání maloobchodních roamingových služeb, pokud zákazník plánuje v jiné členské zemi EU dlouhodobý nebo studijní pobyt. V takovém případě by měl počítat s poplatky.

Jak k možnosti volání a surfování po internetu v zahraničí bez dodatečných Češi přistupují, naznačuje anketa Deníku. Pro více než čtyřicet procent čtenářů je tato možnost důležitá. Naopak skoro šedesát procent z nich uvedlo, že není.

Každopádně díky této regulaci se například výrazně zvýšil objem přenesených dat během letních měsíců, kdy Evropané tráví čas na dovolených v zahraničí. „Ve srovnání s létem 2016 vzrostl v létě 2023 objem přenesených mobilních dat 44krát,“ popsal hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Cena mobilních dat ale Čechy trápí dodnes. Průměrná cena 70 korun za jeden gigabyte byla druhá nejvyšší v Evropské unii. V celosvětovém srovnání se podle průzkumu britského srovnávače Cable.co.uk ocitlo Česko na 193. místě z 237 zemí seřazených od nejlevnějších dat po nejdražší. Třeba v Polsku vyšlo stejné množství dat na 8,30 koruny, v Rakousku na 11,50, v Itálii dokonce jen na dvě koruny.