"Zatkněte Jana Korandu! Uslyšíte příběh českého studenta, na jehož hlavu vypsalo gestapo vysokou odměnu a kterému se přesto podařilo uniknouti. Nazveme ho v našem vyprávění Janem Korandou. Je dnes s námi, v řadách letců československé armády ve velké Británii, kde mstí dále bezpráví Němců na našem lidu! Zatkněte Jana Korandu!"

Tak začínalo jedno vysílání BBC do Československa v roce 1942, které jinotajně seznamovalo české posluchače s osudem Jana Smudka, odbojáře, který se právě začínal stávat slavný. Pseudonym Koranda, jež mu BBC ve vysílání přisoudilo, nebyl vybrán náhodně – odkazoval ke jménu slavného husitského vůdce Václava Korandy staršího, a naznačoval tak duchovní propojení českých odbojářů s dávnými "božími bojovníky".

Veleslav Wahl na fotografii z vazební věznice
Za války byl ornitolog Wahl hrdinou. Jeho život zničila komunistická léčka

Benešova exilová vláda, které Winston Churchill po vypuknutí války lehce vyčítal "málo střílející odboj", potřebovala archetypální příběh odvahy a vzepětí ujařmeného lidu v protektorátu. Podobný příběh chtělo slyšet i mezinárodní publikum a lidé doma. Osud Jana Smudka představoval pro takové uchopení vhodný materiál. Zrodila se legenda, která poznamenala celý tehdejší svět.

Cesta ke zbrani

Jan Smudek se narodil 8. září 1915 v Bělé nad Radbuzou a vyrůstal v Domažlicích, kam se rodina přestěhovala. V tomto městě se také ještě před vypuknutím války a okupací Československa stal členem Skautu, kde byl rádcem a odborným instruktorem. Po vstupu německých vojsk na české území v březnu 1939 složili domažličtí skauti slib, že budou proti okupantům bojovat. A Smudek nechtěl stát stranou.

Jednou z jeho prvních činností bylo zajišťování spojení mezi různými odbojovými organizacemi, konkrétně mezi skauty a členy Petičního výboru Věrni zůstaneme. Postupně se však zaměřil na získávání zbraní.

"Osvoboditel Zbraslavi", francouzský poručík Paul Pin, který dokázal v hodině dvanácté oblafnout esesáckého velitele a vynutit si jeho kapitulaci
Bitva o klíčový most do Prahy: Nacisté byli po vítězství jako utržení ze řetězu

První pistoli se mu podařilo ukrást na taneční zábavě v hostinci "U čísla" v Praze na Smíchově. Několik německých poddůstojníků přehodilo opasky s pistolemi přes židle, čehož Smudek využil a kryt dvěma kamarády (asi Josefem Tauberem a Gustavem Böhmem) se jedné z těchto pistolí zmocnil.

Následovala akce, která mladého odbojáře definitivně dovedla k ozbrojenému odporu a vzala mu šanci na to přežívat "v závětří".

Už od podzimu 1938 bydlel Jan Smudek v kladenském podnájmu a právě v Kladně začal plánovat odzbrojení dalšího vojáka. Podle některých svědectví chtěl v tomto městě zorganizovat celou partu, která by připravovala Němce o zbraně.

Protektorátní ministr osvěty Emanuel Moravec a generál Andrej A. Vlasov
Statečný legionář i symbol kolaborace. Ctižádost vedla Emanuela Moravce ke zkáze

Příležitost se naskytla večer 7. června 1939, kdy si spolu s kamarádem Františkem Petrem všiml při cestě kina v kladenské restauraci U Šamsů kolem jedenácté večer opilého vrchního strážmistra německé pořádkové policie Wilhelma Kniesta. Oba se ho rozhodli sledovat po cestě do kasáren a na nestřeženém místě ho odzbrojit. Smudek přitom měl u sebe pistoli, kterou získal v Praze, Petr byl ozbrojen bubínkovým revolverem.

Kniest vyšel z hospody krátce před jednou po půlnoci a vrávoravým krokem zamířil podle očekávání ke kasárnám, Smudek s Petrem šli pomalu před ním. Na rohu Váňovy a Hruškovy ulice se k němu otočili a Smudek jej vyzval, ať dá ruce vzhůru. Opilý Kniest se však oproti předpokladům zkusil bránit a sáhl po zbrani. Co přesně se stalo poté, není úplně jisté, protože oba aktéři se ve svých výpovědích rozcházeli.

Převrácená lokomotiva zlikvidovaná partyzánskou diverzní akcí
Krvavý duben 1945: Partyzáni na Moravě se vymkli kontrole, následky byly drsné

Podle Petra, kterého později dopadlo gestapo a donutilo jej vypovídat, vypálil jako první Smudek a Petr sám z leknutí vystřelil hned po něm.

Podle Smudka naopak padla první rána z Petrova revolveru a Smudek vypálil o zlomek vteřiny později, mimo jiné proto, že se obával malého kalibru jeho zbraně. Výstřely v každém případě německého strážmistra zabily, současně však oba útočníky vyvedly z rovnováhy, takže z místa utekli a ke Kniestově pistoli se nedostali.

Se psem v patách

Následovala demonstrativní německá odpověď. Do Kladna přijel osobně státní tajemník Karl Hermann Frank, na jehož popud vyhlásil kladenský oberlandrát nad Kladnem a přilehlými obcemi (Kročehlavy, Rozdělov, Dříň a Dubí) stanné právo. Němci také zatkli kladenské zastupitelstvo a odzbrojili kladenský oddíl české policie a uložili obcím kladenského policejního obvodu pokutu, kterou měli splácet bohatí Židé a Benešovi stoupenci. Na dopadení pachatele byla vypsána odměna ve výši 150 tisíc korun. „Ten, kdo zná pachatele a neudá ho, bude zastřelen!“ upozorňovaly noviny i vylepené plakáty.

Smudkovi s Petrem se i přesto dařilo nějakou dobu pozornosti gestapa unikat. Úder však přišel odjinud.

V květnu 1945 vítali Koněva v Praze tisíce nadšených občanů oslavujících konec války. Sovětská tajná služba však už v té době začala vyhledávat a odvlékat československé občany, někdejší ruské emigranty
Maršál Koněv: špatný velitel, zároveň ale muž, který si šel tvrdě za svým

Bezmála rok po událostech v Kladně, v březnu 1940, rozjelo gestapo na základě udání svých infiltrátorů zatýkání ve Smudkových rodných Domažlicích, kam se odbojář mezitím vrátil. Ten se tak střetl s gestapáky přímo doma, když prováděli rutinní prohlídku. Jeden z nich ho vyzval, ať mu ukáže kufr, se kterým přijel do Domažlic. Smudek zachoval chladnou hlavu a pozval gestapáka na půdu, že kufr je tam. V podkroví sáhl po ukryté zbrani a střelil Němce do hlavy. Následovala krátká přestřelka, během níž se mu podařilo okénkem zmizet. Začal legendární útěk nepolapitelného Jana.

Při prvním útěku se dostal po mnoha útrapách do Prahy. V té době už měl na kontě i další mrtvé protivníky – u obce Březí ho nečekaně zaskočila dvoučlenná hlídka německé finanční stráže, která ho chtěla odvést, ale udělala chybu, že ho neprohledala – Smudek tak po chvíli hmátl po zbrani a oba členy hlídky zastřelil.

Dalibor Vácha připomíná v románu Hranice 1. československý armádní sbor, který pod vedením generála Ludvíka Svobody překročil 6. října 1944 Dukelský průsmyk a vstoupil na čs. území. Na snímku z bojů u Duklu je první pomoc zraněnému.
To bude pěkný bordel! řekl Koněv. Před 75 lety došlo ke krvavé dukelské operaci

Pak přišla dlouhá honička přes lesy, v patách s četnickou hlídkou, která pustila po odbojářově stopě čenichajícího psa. "Já se ho pořád nemohl zbavit," vzpomínal po letech Smudek. Také tato anabáze skončila nakonec střelbou, při níž Smudek jednoho z členů hlídky zranil a konečně se odpoutal.

Muž z Casablanky

V Praze se setkal s jinou legendu českého odboje, kapitánem Václavem Morávkem, který ho vybavil novými doklady. S nimi se. 4. dubna 1940 konečně dostal přes hranice protektorátu.

Přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko a Turecko zamířil do Francie a po její kapitulaci pod novým jménem Charles Legrand další cesta přes Alžírsko, Maroko (tedy i přes Casablancu), Martinique, Santa Lucia, Bermudy a Kanadu až do Velké Británie, kde se přihlásil do československé zahraniční armády.

Selekce na osvětimské rampě
O osudu jazzového muzikanta rozhodl šílený Mengele. Na osvětimské rampě

Jeho dramatický útěk, patřičně vyzdvižený v již zmíněném vysílání BBC, si okamžitě získal pozornost doma i ve světě. V roce 1942 vznikl ve Spojených státech slavný romantický snímek Casablanca, v jehož ději hraje důležitou roli odbojář českého původu Viktor Laszlo. Přes použité maďarské jméno je pravděpodobné, že tato postava byla inspirována právě osudy Jana Smudka. O rok později natočila dvojice gruzínských autorů Vladimir Petrov a Isidor Annenskij film Nepolapitelný Jan, v němž volně využila legendu o Smudkově útěku, kterou spojila s atentátem na Heydricha – v jejich pojetí provede tento čin právě odbojář Jan, který pak s nevídanou bravurou uprchne Němcům a dostane se přes půl světa do RAF.

A v prosinci 1943 se v americkém časopise True Comics objevil kreslený seriál na motivy Smudkova případu, nazvaný Wanted by the Gestapo (Hledán gestapem), v němž byl hlavní hrdina jen lehce překřtěn na Jana Smutka.

Po válce musel prchnout znovu

V Británii se Smudek skutečně přihlásil do služeb britského královského letectva RAF, v jehož řadách strávil pod jménem Karel Doubek zbytek války. Krátce po jejím skončení se oženil Angličankou Margaret Bushovou a 21. srpna 1945 se vrátil do vlasti jako živoucí legenda.

Průkazy popravených studentů
Hrůzy politických poprav: první oběti dostal na šibenici provokatér, zemřel také

Brzy ale musel prchat znovu. Po komunistickém převratu odešel v červnu 1948 s celou svou rodinou do Francie. Do vlasti se vrátil až v roce 1993, dožil v ústraní na Chodsku. Zemřel téměř zapomenut 17. listopadu 1999.