Prvního května 2004 rozšířila Česká republika mapu evropského společenství a připojila se mezi státy Evropské unie. Přístup ke společné politice a pravidlům dal popud ke vzniku lidové tvořivosti obyvatel i politiků, kteří během následujících dekád šířili i různé fámy nebo překrucovali fakta.
- Jak to bylo se zamýšleným zákazem písmene Ř
- Jak to bylo se zákazem olova ve střelivu
- Jak je to s diktátem Bruselu?
- Vládne prostřednictvím Unie kontinentu Německo?
- Jak to bylo s křivými banány a okurkou
- Zakázala nám EU zabijačky?
- Je EU byrokratickou mašinérií?
- K čemu zavazuje Zelená dohoda?
- Nutí nás přijímat uprchlíky?
- Zruší se slova matka a otec?
- Dává Česko do Unie víc, než od ní dostává?
- Zakáže Unie auta se spalovacími motory?
- Zakážou nám jíst maso?
- Drtí EU české zemědělce více než jiné?
- Zavádí Unie kvóty na počet žen ve vedení firem?
- Plánuje Evropská unie vyslat vojáky na Ukrajinu?
Tvrzení: EU zakázala prodej zakřivených banánů a okurek
Odkud se vzalo, kde vzniklo a jak se šířilo:
V hloubkách českého internetu se dají najít důkazy, že tvrzení o tom, jak v Česku po vstupu do Evropské unie nekoupí zákazníci zakřivené banány a zemědělci neprodají křivé okurky, se objevovala ještě před samotným vstupem do Unie.
A to především proto, že informace o diskriminačních opatřeních vůči zelenině se napříč státy Evropské unie už vyskytovaly. Využívali je euroskeptici, kteří tím poukazovali na přebujelou byrokracii společenství. Obzvlášť silné byly tyto snahy ve Velké Británii, o čemž informoval už v roce 2000 (tedy čtyři roky před vstupem Česka do unie) v souvislosti s banány a okurkami tamní tisk.
Eurovolby se blíží. Vše důležité o nich najdete v tomto článku:
„Všichni jsme unaveni z toho, jak některé protievropské kampaně překrucují fakta o našem místě v Evropě. Zavádějící propaganda má hodnotu milionu liber,“ uvedl pro The Guardian bývalý ministr financí Kenneth Clarke.
Britští proevropští politici na to reagovali vydáním brožury s výmluvným názvem Straight Bananas? - 150 anti-European myths exploded (Křivé banány? 150 antievropských mýtů schematicky).
Jak je to doopravdy?
Je pravdou, že evropské normy se několikrát kvůli zelenině a ovoci měnily. Už v roce 1994 vzniklo nařízení, které mělo zajistit, aby se na trh dostávaly banány vyhovující jakosti. Ještě o šest let dříve se objevil ideál okurkové krásy. A vznikly tak různé třídy jakosti. Skutečně nějaký banán či okurka svým vzhledem nemusely plně vyhovovat jakosti kategorie jedna, ale mohly skončit třeba v kategorii druhé. Norma sloužila především pro orientaci zákazníků ve zboží.
Jak potvrzuje portál Zastoupení Evropské komise v České republice, křivé banány nebo okurky Evropská unie nikdy nezakázala a mohou se prodávat bez omezení. „Členské státy EU pouze schválily rozdělení do jakostních tříd a pro každou třídu stanovily určité normy, a to na popud obchodníků s ovocem a v souladu s mezinárodními standardy. Příliš křivé banány tak najdete, jen musíte hledat v jiné jakostní třídě,“ vysvětlilo zastoupení.
Evropská unie nicméně postupně musela ze svých nároků slevit a několikrát legislativu o normách přezkoumala a pravidla zjednodušila.
K volbám do Evropského parlamentu odstartovalo několik různých předvolebních kampaní:
Pokud vás zajímá úplný začátek tohoto nařízení, možná budete překvapení. Žádný diktát Bruselu v tom asi nebyl. Nezisková organizace Why Europe publikovala článek nazvaný Okurková konspirace (The cucumber conspiracy).
V něm popisuje, že původ a inspirace pro vznik těchto norem má svůj původ v Dánsku, a to před sto lety. „Bertel Haarder, bývalý dánský ministr školství, upozornil, že za zájmem EU o regulaci okurek stojí především dánské nařízení z roku 1926. O šedesát let později se zdálo, že Dánové toto nařízení stále považují za užitečné a proto navrhli, aby se stalo právně závazným pro všechny členy Evropské unie,“ shrnula organizace.
Verdikt Deníku: Lež