Deník zajímal Pavlův názor na snahu Mezinárodního olympijského výboru pustit za určitých podmínek ruské sportovce na olympiádu, která se za rok uskuteční v Paříži. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dal najevo, že v takovém případě by jeho země olympiádu bojkotovala.

Budoucí hradní kancléřka a dosavadní vedoucí kanceláře Senátu Jana Vohralíková (na snímku z roku 2020)
Budoucí kancléřka Jana Vohralíková: Mynář působil jako celebrita, to je špatně

Mělo by podobně postupovat i Česko? „Jakékoli rozmělňování jednotného postupu vůči Rusku může vést k tomu, že se podpora začne drolit. Jsem přesvědčen, že bychom měli být zásadoví a dokud nebude konflikt ukončen a Rusko nenajde způsob, jak se vrátit k běžným mezinárodním vztahům, měla by izolace Ruska být kompletní a důsledná. Tedy včetně sportovců. Nedokážu si představit, že bychom se dívali na to, jak by sportovci z Ruské federace a Běloruska soutěžili, byť pod neutrálními vlajkami. Zcela jistě by to tamní režimy propagandisticky využily,“ míní Pavel.

Předávání úřadu drhne

Odpovídá také na otázku, zda očekával, že se mu ozve s nabídkou setkání Miloš Zeman. „K mému překvapení nemáme nijak kodifikovaný proces předávání funkce prezidenta. Myslím, že je to jeden z mála dluhů přímé volby, který bychom ještě měli dotáhnout do konce, aby bylo naprosto jasné, kdo a co bude v tomto období dělat. Aby nehrály roli pouze osobní sympatie a antipatie mezi končícím a nastupujícím prezidentem. Přirozeně bych očekával, že to bude současný prezident se svým úřadem, kdo navrhne nějaký harmonogram a obsah. Zatím se to nestalo. Dnes (ve středu – pozn. red.) dojde ke schůzce designované šéfky kanceláře Jany Vohralíkové a Vratislava Mynáře. Doufám, že se na něčem konkrétním domluví. Pokud ne, budeme pracovat v souladu s naším nejlepším vědomím a svědomím, aby byl proces předávání co nejprofesionálnější. Bez dobré vůle druhé strany to ale opravdu nejde,“ konstatoval budoucí prezident.

Nikdo není nad zákonem

Na adresu dění v Kanceláři prezidenta republiky i v Lánské oboře Petr Pavel uvedl: „Už jenom z informací dostupných z veřejných zdrojů je zřejmé, že dochází ke snaze o nelegální těžbu kamene v Lánské oboře. Nebo že prověřování okolností skartace utajovaných dokumentů nebylo úplně dotažené do konce. I sama netransparentnost v přístupu kanceláře k předávání úřadu mě opravdu naplňuje obavami, že v jejím chodu asi nebylo všechno úplně v pořádku. Vzhledem k tomu, že některé indicie mám, znepokojení je na místě. Musím s naprostou vážností říct, že všechny tyto věci chci nejenom osvětlit, ale pokud tam došlo k jakémukoliv porušení pravidel, dotáhnout to do konce.“

Nový prezident České republiky Petr Pavel s manželkou Evou.
Proč vyhrál Petr Pavel? O úspěchu rozhodlo několik věcí, přispěl i samotný Babiš

Během své kampaně Pavel zdůrazňoval řád a klid, což potvrdil i v interview: „Chci, abychom se vrátili k respektování pravidel, jež musejí platit pro všechny stejně. A že je úplně jedno, jestli to je Pepa Novák z Horní Dolní, nebo prezident. Bez toho budeme vytvářet atmosféru, že jejich porušování je možné, má-li člověk dostatečné krytí. To by byl rozhodně velice špatný základ pro jakoukoli změnu.“

Kateřina PerknerováKateřina PerknerováZdroj: DeníkBude Petr Pavel nakloněn úpravě prezidentských pravomocí? Jaký je jeho vztah s Petrem Kolářem a bude mít tento neformální poradce diplomatický pas? A co řekne občanům tří krajů, které chce navštívit ještě před inaugurací? Dozvíte se v pátečním rozhovoru Kateřiny Perknerové v tištěném Deníku a na Deník.cz.