Fentanyl je moderní narkotikum, které se často míchá s heroinem nebo kokainem kvůli zesílení jejich efektu. Říká se mu zombie droga kvůli typickým následkům, kdy se její uživatelé kymácejí a pohybují podobně jako obživlé mrtvoly z hororů.

close U sousedů - Polsko info Zdroj: Deník zoom_in U sousedů - Polsko

Polská policie nyní oznámila, že zadržela dva muže podezřelé z účasti na obchodování se značným množstvím fentanylu, uvedl deník Gazeta Wyborcza. Přesnou váhu nespecifikovala, ale už jeden gram této látky je schopen zabít až pět set lidí. Mazovské vojvodství pro změnu svolalo kvůli výsledkům toxikologických testů tří zemřelých narkomanů v městečku Żuromin na sever od Varšavy v pátek 20. června krizový štáb, na kterém se řešila problematika závislosti na psychoaktivních látkách včetně fentanylu. A ministerstvo zdravotnictví od začátku června sleduje předepisování opioidů.

Jak je to s drogami v Česku? Podívejte se na zajímavá data:

Původně podle polských médií mohl fentanyl v Żurominu způsobit smrt až pěti lidí. V reportáži televize TVN obyvatelé hovořili o dealerovi, který zde prodával náplasti napuštěné fentanylem. Policie uklidňovala rozjitřené emoce. Jedno z úmrtí souviselo s nemocí, druhé s alkoholem. U zbylých tří ale bylo jasné, že příčinou bylo užití nějaké drogy. „Bez toxikologických testů nelze potvrdit, že to byl fentanyl,“ zaznělo v reportáži ze začátku června. V pondělí 17. června dorazily výsledky a podle nich byla viníkem opravdu zombie droga.

Do té doby jediným potvrzeným případem úmrtí v Polsku po užití fentanylu byla smrt 19leté dívky, jejíž tělo bylo nalezeno loni v listopadu na jednom z poznaňských sídlišť. „Otrav bez následku smrti už letos bylo hlášeno 48,“ citovalo RadioZet data polských hygieniků.

Extrémně silná droga

Fentanyl byl původně vyvinut jako lék proti bolesti, je to extrémně silný syntetických opioid. Stokrát silnější než morfin a 50krát silnější než heroin. Už dva miligramy (0,002 gramu) jsou pro běžného člověka považovány za smrtelnou dávku. Hlavními zdroji nelegálního fentanylu jsou laboratoře v Mexiku a Číně.

Důkazem toho, že fentanyl zachvátil Polsko, jsou i nahrávky kolující na sociálních sítích. Nejznámější z nich je video z Poznani, na kterém se dva muži chovají typicky pro požití této drogy. Jeden pololeží zkroucený na zemi, druhý stojí na pokrčených nohách a jemně se houpe. Média tento případ okamžitě spojila s fentanylem.

„V Polsku nyní neevidujeme žádnou hrozbu související s obchodem s fentanylem nelegálního původu. Pozorujeme jen ojedinělé případy,“ řekl anonymně Gazetě Wyborcze důstojník z odboru boje proti organizované drogové kriminalitě. Zároveň nebyla dosud v Polsku odhalena žádná nelegální laboratoř. Přitom samotná výroba není podle policistů nijak náročná. Za poslední tři měsíce polská policie zahájila celkem 20 přípravných řízení týkajících se distribuce a bylo zadrženo 22 podezřelých.