VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodáci uctí Karla Schwarze

NOVÝ JIČÍN - Rodný dům významného evropského stavitele železnic a novojičínského rodáka Karla von Schwarze v Novém Jičíně, místní části Žilina, bude od pondělí 23. července zdobit pamětní deska této uznávané osobnosti.

20.7.2007
SDÍLEJ:

Portrét Karla SchwarzeFoto: Archiv Muzea Novojičínska

O slavnostní odhalení pamětní desky na domě číslo 153 se v 16 hodin postarají členové Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína. Jméno Karla Schwarze je na Novojičínsku spojeno se železniční stanicí Suchdol nad Odrou. „Prvním úspěchem k dosažení cíle bylo přejmenování stanice na Suchdol – Nový Jičín, což tehdejší ředitelství Severní Ferdinandovy dráhy v roce 1863 povolilo. Městská rada bojovala o železniční připojení dále a roku 1869 vyjednávala se soukromou společností o stavbě lokálky. Pro vysoké náklady však neúspěšně,“ uvedl člen klubu rodáků Karel Chobot s tím, že město se poté zúčastnilo jednání o zajímavém projektu trati Nový Jičín, Libhošť, Příbor, Fryčovice, Místek, Frýdek, Třinec a Dědice v dnešním Polsku připravovaného Frýdlantskou dráhou počátkem roku 1873. „Téhož roku se objevil ještě slibnější záměr dráhy, spojující Prusko a Uhry vedoucí z Ratiboře do Opavy a odtud přes Fulnek, Suchdol a Šenov u Nového Jičína, dál pak přes Jičinu, Starojickou Lhotu a Palačov ke Krásnu, Vsetína a Vlárským průsmykem do Trenčína,“ upřesnil Chobot s tím, že stavba měla začít do tří měsíců a skončit do tří let.

„Velký hospodářský krach však stavbu zastavil. Tehdejšímu neúnavnému starostovi Hugo Fuxovi pomohl zdejší rodák a uznávaný stavitel rakouských železnic Karl von Schwarz, jehož firma lokální dráhu, spojující Suchdol s Novým Jičínem provedla,“ dodal Chobot.

První vlak slavnostně vyjel z Nového Jičína 19. prosince roku 1880. Tak se zrodila železniční dráha s nádražní budovou. Akciová společnost zanikla až v roce 1946 znárodněním. V současnosti má zrekonstruovaná železniční stanice v Novém Jičíně k dispozici obraz stavitele Schwarze uvnitř budovy.

20.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení