Důvodem mihotavého ohýnku svíček byl vzpomínkově-recesní lampionový průvod, který podruhé uspořádalo Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně.
„Loni se průvodu zúčastnilo přes tři sta lidí, letos počet odhaduji na menší polovinu. Zřejmě lidi odradilo páteční deštivé počasí,“ uvedl David Stančík, který se s tlampačem v ruce chopil role moderátora. Desítky dětí v doprovodu rodičů či přátel si mohly kromě procházky se svítícími lampiony okolo náměstí vychutnat i tanec světlušek před místní Základní školou Tyršova či dobové záznamy formou videoprojekce v centru města.

„V době komunismu byly průvody, spojené například s oslavou Velké říjnové socialistické revoluce, povinné. Dnes si můžeme již svobodně s úsměvem zavzpomínat. Starší ročníky si to pamatují a malé děti zase alespoň ví, co je to lampion,“ doplnil Stančík s tím, že součástí akce byly i budovatelské písně či trasa vzpomínek.

Lampionový pochod aneb Cesta světlušek se zamlouvala především dětem. „Lampion mi v pondělí koupila mamka. Je v něm normální svíčka, proto ho nesu raději opatrně,“ vysvětlila Tereza Sušilová (8 let) z novojičínské Základní školy Komenského 66. Svítící papírovou ozdobu třímala v rukou i Martina Fojtíková (12) z místní Základní školy Tyršova. „Průvodu jsem se zúčastnila poprvé a je to fajn. Líbily se mi tančící světlušky před naší školou,“ doplnila Fojtíková.