Každým dnem se na okraji Kunínu pracuje na obydlí, která zajistí střechu nad hlavou rodinám, jež přišly při červnové povodni o domov. Záměr obce představuje osm domů a jeden bytový dům se čtyřmi bytovými jednotkami. Ten však nebude stát na okraji obce, ale v jejím centru.

Výstavba povodňového sídliště se děje v lokalitě, která sice byla určena pro zástavbu, ale zatím zasíťována nikdy nebyla. „Lokalitu jsme vybírali podle toho, že to byl jediný obecní pozemek, kde jsme mohli stavět. Jiná možnost nebyla,“ vysvětlila starostka Kunínu Dagmar Novosadová. Tyto sítě budou částečně financovány ze zdrojů Evropské unie a ministerstva místního rozvoje, ačkoli o tomto se zatím jedná. Zbytek nákladů ponese obec.

Termín dokončení je šibeniční


„Je to hodně velký závazek. V minulosti jsme přistoupili k různým projektům, podařilo se nám získat spoustu dotací a na jejich financování jsme si museli vzít úvěr, takže máme třicet milionů korun na dluzích a finančně na tom nejsme moc dobře. Je to prozatím taková bezvýchodná situace, ale bohužel je to nutné,“ dodala Novosadová.

Zájem občanů o nové bydlení je, a to především ze strany lidí, kteří o své domovy přišli zcela. „Pokud ztratili střechu nad hlavou, bydlí v podnájmu a nechtějí se z obce stěhovat, nic jiného jim nezbývá,“ sdělila starostka. Termín dokončení stavby je stanoven na 21. prosince. Pokud se obci nepodaří postavit bydlení do této doby, bude jí poskytnutá dotace o citelnou částku zkrácena. Prozatím však práce na vytyčené lokalitě probíhají i přes nepřízeň počasí.

„Stavba prozatím jde i vsoučasných povětrnostních podmínkách, které jsou velmi nepříznivé, podle mého dobře. Pracuje se v dešti i při sněžení. Výkopy máme plné vody, je ale zapotřebí udělat vše pro to, aby tady ty domečky stály. Termín je daný a všichni uděláme maximum, aby byl dodržen, ale počasí je naprosto nevyzpytatelné,“ popsal situaci na staveništi v Kuníně stavbyvedoucí Josef Šopík ze stavařské firmy, která má na starost budování domků na klíč.

Podobné práce čekají také Jeseník nad Odrou a Životice u Nového Jičína, kde by měly taktéž vyrůst domy pro obyvatele zasažené povodní.