Sociální demokracie je jasný vítěz voleb v Moravskoslezském kraji, když zde získala 29,13 procent hlasů. Lahve šampaňského ale ve volebním štábu ČSSD na Sokolské ulici v Ostravě v sobotu odpoledne nebouchaly. Celorepublikový výsledek ČSSD totiž k velkým oslavám nevybízí, což potvrdila i rezignace předsedy Jiřího Paroubka. I v našem kraji si navíc strana pohoršila – ztratila tři ze svých předchozích jedenácti mandátů.

„Je úspěch, že jsme vyhráli tyto volby. Kdyby ten volební výsledek jako máme v našem regionu, byl i v jiných krajích, asi bychom měli jiné, větší možnosti při sestavování vlády. ČSSD bude mít nyní, i když volby vyhrála, velmi těžké dostat se do vládní koalice. Já osobně bych byl pro vytvoření velké koalice. V době hospodářské krize by to bylo rozumné řešení,“ vyjádřil se Petr Kajnar, předseda krajské organizace ČSSD a ostravský primátor.

Drobil může být ministr


O něco veselejší atmosféra byla o pár domů dál, ve volebním štábu moravskoslezské ODS, přestože i hlavní pravicová strana v celorepublikovém měřítku výrazně oslabila na úkor nových politických uskupení. Na severní Moravě a ve Slezsku získala 17,49 procent hlasů. Předseda krajské organizace občanských demokratů Zbyněk Stanjura byl ale pozitivní.

„Jsme spokojeni. Předvolební odhady odhadovaly naši ztrátu na ČSSD na více než šest procent, nakonec to jsou v rámci celorepublikových výsledků necelá dvě procenta. Máme reálnou šanci sestavit středo-pravou vládu, která bude schopna řešit ekonomické problémy naší země,“ uvedl Stanjura s tím, že v tomto kraji bývají výsledky ODS oproti levici tradičně horší. Získala zde pět poslaneckých křesel, což je o dvě méně než před čtyřmi lety. Lídr Pavel Drobil je aspirantem na křeslo ministra hospodářství.

Nomen omen: TOP 9,99


Číslo v názvu se v tomto kraji plně promítlo do volebního výsledku strany TOP 09. Získala 9,99 procent hlasů a tři mandáty. Ve štábu „topky“ v sále administrativního věžáku na Vítkovické ulici v Ostravě panovala při sledování výsledků pohodová atmosféra. Celorepublikově si strana, která ještě neoslavila ani rok od založení, připsala dokonce přes šestnáct procent hlasů. Z regionu míří nově do parlamentu starosta Čeladné Pavol Lukša, i on může být případným ministrem – blízká je mu doprava a životního prostředí.

„Když jsem se stal poprvé starostou, měl jsem strach, abych své voliče nezklamal. Podobné obavy cítím i nyní. Z našeho výsledku mám velkou radost, nutno říct, že bez knížete Schwarzenberga bychom na takový úspěch asi nedosáhli. Vliv určitě měli i mladí voliči,“ konstatoval Lukša, který před pátou hodinou vyrazil do Prahy, aby se účastnil oslav a pak jako místopředseda strany i povolebních vyjednávání. „Kdybych měl tu možnost, tak bych chtěl být raději ministr dopravy,“ podotkl ještě s úsměvem na přímou otázku novinářů.

Komunisty mrzela prohra levice


V sídle KSČM na ostravské Českobratrské ulici převládal po zveřejnění výsledků spíše smutek. Ačkoliv si komunisté v kraji s výsledkem 12,61 procenta udrželi své tři křesla v parlamentu, skepse zavládla nad tím, že levice jako taková v naší zemi prohrála.

„Výsledky v kraji kopírují výsledky KSČM v celé republice. Není to žádná velká sláva, ale udrželi jsme si počet mandátů. Spokojeni nejsme, protože jsme předpokládali, že v době hospodářské krize bude levice úspěšnější. Každé jiné řešení než vláda TOP 09 s ODS je pro nás přijatelné. Uvítali bychom koalici Věcí veřejných s ČSSD za tiché podpory komunistů,“ hodnotil krajský zastupitel Josef Babka.

Véčka uspěla, lidovci a zelení ne


Tři mandáty a 11,69 procent hlasů získaly v Moravskoslezském kraji Věci veřejné. Jejich jednička na kandidátce – Kristýna Kočí – slavila úspěch nováčka v parlamentu spolu s dalšími špičkami strany v Praze.

O svého jednoho poslance přišli lidovci, kteří se do poslanecké sněmovny neprobojovali. V kraji získala KDU-ČSL 4,84 procent hlasů. Ještě smutněji bylo u Zelených, kteří rovněž přišli o svého zdejšího jediného poslance. V severovýchodním cípu republiky si připsali výsledek 1,93 procent hlasů.

Pětiprocentní hranici v Moravskoslezském kraji atakovala ještě Strana práv občanů Zemanovci se ziskem 4,50 procent hlasů a Suverenita Jany Bobošíkové se ziskem 4,08 procent hlasů. Volební účast v tomto kraji byla 58,19 procent, když lidé odevzdali 583 753 platných hlasů.

Podrobné reportáže z volebních štábů a detailnější výsledky podle okresních měst pro vás připravujeme.

MARTIN PLEVA, MIRKA CHLEBOUNOVÁ

Všechny články ke květnovým parlamentním volbám ČTĚTE ZDE!