Dny evropského dědictví byly slavnostně zahájeny v Příboře v sobotu 11. září dopoledne a tato jedinečná akce, i přes dopolední nepřízeň počasí, lidi přilákala. „Být hostitelem Národního zahájení Dnů evropského dědictví je krásným dárkem pro Příbor a pro všechny, kteří touto dobou do města přijeli,“ řekl před početným publikem, schovaným pod plejádou různobarevných deštníků, starosta Milan Strakoš. „Každé místo má svou minulost, současnost i budoucnost a minulost Příbora je opravdu bohatá. Patří k nejstarším městům severní Moravy,“ pokračoval Strakoš.

Národní zahájení Dnů evropského dědictví (EDH) si nenechal ujít také ministr kultury Jiří Besser. Neopomněl zmínit místního nejslavnějšího rodáka Sigmunda Freuda, jenž se stal zároveň inspirací pro letošní heslo EDH – „Duše památek“. „Příbor je v řadě všech měst, která od roku 1994 pořádají toto zahájení Dnů evropského dědictví, nejmenším městem, a o to větší ocenění si vy všichni zde zasloužíte,“ pronesl dále ministr.

U příležitosti EDH se stalo již tradicí vyznamenat nositele tradice lidových řemesel, tedy osoby, jež se věnují dnes již téměř zaniklým řemeslům a uchovávají tradiční technologie, v dnešní době téměř zapomenuté.

„Vyhlášení projektu Nositel tradice lidových řemesel se v roce 2001 stalo významným příspěvkem v programu UNESCO „Žijící lidské poklady“ a tento projekt se stal i příkladem pro národní modifikaci,“ sdělil ministr kultury.

Letos se tak k dvaačtyřiceti oceněným z předchozích let připojili další tři, tentokrát samí muži. Knoflíkář Milan Strmiska vyrábí ve svých dílnách perleťové zboží a, společně se svou manželkou Evou, vymyslel nové výrobní vzory. Do úzkého kruhu oceněných se dostal dále Alfred Stawaritsch z Kostelce na Hané, kovář, ovládající jako jeden z mála tradiční kovářské technologie.

Do třetice se gratulace od ministra kultury dočkal také kolář Augustin Krystyník z Nového Hrozenkova na Vsetínsku, který si pro titul Nositel tradice lidových řemesel došel stylově, ve valašském kroji. „Toto krásné řemeslo jsem zdědil po svém otci,“ objasnil Krystyník svou cestu k řemeslu koláře.

Svěřil se také se svým přáním: „Mým velkým plánem je, že bych chtěl se svými přáteli založit učiliště kolářů, abych toto řemeslo do budoucna zachoval,“ uvedl a jedním dechem dodal: „Součástí práce koláře je výroba všech druhů dřevěných loukoťových kol, to znamená od vozíků, kočárů, klaďáků, až po těžké vozy, a později se začaly dělat kola na veterány.“

U příležitosti tohoto projektu byla v příborském Novojičínském muzeu připravena expozice, která seznamuje návštěvníky s nositeli tradice lidových řemesel, a lidé si cestu do piaristického kláštera našli v hojném počtu.

„Zájem je poměrně velký, včera přišlo více jak tři sta padesát lidí. V pátek jsme to měli navíc oživené o předvádění rukodělné výroby pro zpracování vlny. O to byl velký zájem,“ potvrdil v sobotu vedoucí muzea Václav Michalička s tím, že výstava potrvá až do 25. listopadu.

Pestrá expozice se líbila i Miladě Buskové z Příbora, která na kulturní akci roku zamířila hned několikrát. „Podle mě se jim to moc povedlo, opravdu se to snažili připravit co nejlépe. Počasí je nevyzpytatelné, to se ovlivnit nedá, ale jinak je to pěkné. V pátek bylo lépe, takže i na náměstí bylo více lidí,“ řekla. Nicméně v sobotu v podvečer praskalo příborské Freudovo náměstí ve švech, když zde vystoupila oblíbená pražská skupina Nightwork, v čele s populární hereckou dvojicí Vojta Dyk a Jakub Prachař. Jejich písničky roztancovaly téměř každého návštěvníka koncertu.

Dny evropského dědictví pokračovaly ve městě i v neděli tradiční příborskou poutí. V následujících týdnech zde budou pokračovat i výstavy věnované nejen Freudovu městu. V roce 2011 proběhne Národní zahájení Dnů evropského dědictví v Žatci v Ústeckém kraji.