Hračka by jim měla pomoci překonat stres a strach, které v takovýchto případech zejména na děti těžce doléhají. „Pro děti bývá kontakt se záchranáři, ošetřování a transport na palubě sanitního vozu mnohdy velmi stresující. Přinést malým pacientům alespoň trochu radosti, zabavit je a zmenšit jejich strach, to jsou hlavní myšlenky projektu,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Na nápad, jak ulehčit dětem těžké chvíle, přišel právě on. U záchranky pracuje zároveň jako klinický psycholog, pečuje nejen o duševní zdraví záchranářů, ale vyjíždí s nimi také do terénu a pomáhá pacientům překonávat traumata.

Původně chtěli záchranáři plyšákem vybavit pouze svoje sanitky v Moravskoslezském kraji. Projekt ale finančně podpořila společnost Kapitol, která nechala tyto hračky vyrobit i pro záchranné služby v ostatních krajích. V první fázi jich budou tři tisíce. Po roce se projekt vyhodnotí. Člen představenstva Kapitolu Jiří Klaban předpokládá, že se bude dál rozvíjet.

Záchranáři budou Kryštůfka dávat hlavně dětem, které stráví na palubě sanitky delší dobu, například při převozu do vzdálenějšího zdravotnického zařízení, těm, které budou vážně nemocné či zraněné, bez doprovodu rodičů. „Dítě se s ní může pomazlit, přitisknout ji k sobě, mačkat ji a zbavit se tak úzkosti. Plyšová postavička, která má certifikát o zdravotní nezávadnosti, mu zůstane, může si ji vzít s sebou i do nemocnice,“ řekl Humpl s tím, že podoba dětského záchranáře umožní dětem identifikaci s rolí záchranáře a zmenší pocit bezmoci, která vyplývá z role pacienta. Hračka má i vzdělávací prvek, jímž je národní číslo tísňového volání záchranné služby, tedy 155, na čepičce figurky.

Do konečné podoby postavičky mluvily i děti. Záchranáři ji „otestovali“ na svých vlastních potomcích a jejich kamarádech. „Líbilo se nám, že Kryštůfek má veselé oči a odstávající uši,“ řekl devítiletý David Humpl.

„Vážně zraněné či nemocné dítě s očima, které jsou plné strachu či bolesti, bývá profesně velmi zatěžující i pro zkušené záchranáře. Zapojení do tohoto projektu nám umožní pomoci dětem i jinak než medicínsky,“ míní ředitel moravskoslezských záchranářů Roman Gřegoř.

Jméno Kryštůfek nebylo vybráno náhodně. Svatý Kryštof je považován za ochránce dětí a bývá zobrazován, jak přenáší dítě na svém rameni. Stal se také ochráncem těch, kdo cestují.