Tankování paliva u polských čerpacích stanic je v současné době velmi výhodné. Nutná není ani návštěva směnárny, protože u obsluhy i automatické stanice lze platit bankovními kartami.

Někteří lidé si však postěžovali médiím, že je mnohdy hned po návratu na české území odchytávají celníci a za benzin v kanystrech nad dvacet litrů, jim účtují vysokou spotřební daň. Ta činí u litru benzinu 12,50 korun, a to se prodraží.

Že vás celníci hned za hranicí, na českém území, mohou zastavit a kontrolovat, potvrdila i mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická.

„Celníci provádějí denně kontroly na silnicích, a pokud se najde někdo, kdo má nadlimitní množství vybraných výrobků, tak samozřejmě musí z tohoto nadlimitu zaplatit spotřební daň,“ uvedla Zdobnická.

Pokud však budete mít kromě plné nádrže „pouze“ dvacetilitrový kanystr s benzinem, žádná dodatečná daň nebude. Jak potvrdila mluvčí celního ředitelství, fyzická osoba si pro osobní potřebu může ze zemí Evropské unie přivézt plnou nádrž pohonných hmot plus 20 litrů v kanystru. „Platí to na jedno auto. Toto množství je osvobozeno od spotřební daně,“ vysvětlila Pavla Zdobnická.

Osvobození vybraných výrobků pro osobní spotřebu se vztahuje u minerálních olejů na množství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 20 litrů. Spotřební daň se podle Zdobnické vztahuje na daňové území určitého státu, to znamená, že každý stát si samostatně upravuje zákonné podmínky pro výběr spotřební daně.