Petiční výbor, stojící za peticí na odvolání ředitele Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci Václava Vaňka, uspořádal před časem happeningovou akci, která měla seznámit studenty, pedagogy i veřejnost se situací na škole. Tato skupina, složená z několika absolventů, studenta a rodiče studenta, přistoupila k petici proto, aby vyjádřila nespokojenost s činností Vaňka ve funkci ředitele, a požadují standardní výběrové řízení na jeho místo.

Happening se odehrál v areálu gymnázia a podle jeho tvůrců, nijak nenarušoval chod školy. „Happening tady byl hlavně proto, abychom informovali studenty a ostatní. Vzniklo to strašně rychle a šířily se různé fámy a dezinformace. Proto jsme přišli a řekli jsme, co jsme říct chtěli, proč to děláme, a co si myslíme, že je špatně. Přečetli jsme tady celou petici a naznačili jsme, co bychom chtěli dělat dál,“ sdělil po akci člen petičního výboru a absolvent školy z roku 2004 Josef Toman. Poté se členové výboru sešli s ředitelem Vaňkem k diskuzi. „Přijal jsem je, zeptal se, a řekl jim svůj názor na věc. Říkali mi, že tuto petici s podpisovými archy pošlou kraji,“ dodal ředitel gymnázia. Petice je totiž určena primárně zřizovateli gymnázia, Moravskoslezskému kraji. Podle prohlášení petičního výboru proběhlo jednání bez vášní a na úrovni, ovšem bez výsledku. Na stránkách, věnovaných petici, se nachází její kompletní znění. Poslední zájemci mohli svůj podpis přidat do půlnoci 29. června, tedy do konce školního roku na gymnáziu.

Druhý happening na sebe nenechal dlouho čekat, uskutečnil se v pondělí 29. června. Jeho cílem však nebylo upozornit na nedostatky školy, ale spíše na její historii a na zájmové aktivity, které se zde děly, či stále dějí. „Máme vysvědčení pro pana ředitele, které je spíše pojato vtipně. Je to taková exkurze do historie. Chtěli jsme studentům ukázat, co se tady dělo a třeba se už neděje, aby se o to zajímali a třeba se snažili i něco obnovit,“ informoval Toman.