Ve středu 21. září prostory Technického muzea Tatra Kopřivnice opustil jeden z nejzajímavějších exponátů. Prototyp aerodynamických saní V855 z roku 1942 se na několik hodin trvající cestu vydal proto, aby jej za pár dní mohli zhlédnout návštěvníci Národního muzea v Praze. Tam se totiž stane hlavní atrakcí výstavy nazvané „Vynálezy a vynálezci“.

Výstava v našem hlavním městě bude zahájena již začátkem příštího týdne. Vzácný exponát saní uvidí návštěvníci v prostorách Národního muzea až do 30. dubna. „Poté se sáně vrátí zpět do Kopřivnice, aby byly připraveny pro návštěvníky v nastávající sezoně,“ nastínil cestu exponátu kurátor Technického muzea Tatra Radim Zátopek.

Stěhování tak vzácného exponátu není jednoduchou záležitostí. O tom se ostatně ve středu přesvědčili i sami pořadatelé pražské výstavy. „Rozměry vzácných aerodynamických saní přesahují rozměry všech vstupů do budovy Národního Muzea. Z toho důvodu musela být vyndána celá jedna skleněná stěna, která tvoří plášť budovy,“ osvětlil potíže, s nimiž se při stěhování museli organizátoři výstavy vypořádat Zátopek s tím, že přes všechny komplikace pořadatelé na účasti kopřivnického exponátu trvali.

Do Prahy měl, společně se saněmi, zamířit také další zajímavý kousek, který je ke zhlédnutí v kopřivnických expozicích. Na prototyposmnáctiválcového, vzduchem chlazeného motoru, který pochází z roku 1943, se však již v pražských expozicích místo nenašlo, a tak musel, k lítosti pořadatelů, zůstat v Kopřivnici.