Projekt Ajaxův zápisník je jedním z dlouhodobých akcí, pořádaných ve spolupráci se základními školami. „Zrovna teď jsme rozběhli první část projektu Policie České republiky, náš kamarád, kde chceme děti seznámit s policií, jako takovou. Aby se naučili poznávat, kdo je kdo podle uniforem a výložek, výbavu strážníků a tak dále,“ informoval Tomšík.

Žáci obdrželi od Tomšíka Ajaxovy zápisníky, které je budou provázet celým několika měsíčním projektem. Pracovat se sešitky mohou za pomoci rodičů, nebo pedagogů. Vždy jednou do měsíce se pak dostaví pracovník preventivně informačních skupin policie a zkontroluje zadané domácí úlohy. „Pokud mají vše v pořádku, dostanou od paní učitelky razítko. Po skončení přednášek vyhodnotíme počty jednotlivých razítek a děti odměníme Ajaxovým vysvědčením a nějakou drobností. Nakonec přijde i psovod se skutečným policejním psem,“ dodal Tomšík.

Další části programu děti poučí o právech a povinnostech chodce, jak pečovat o své bezpečí, nebo se například dozvědí o škodlivosti tabáku, alkoholu a hazardních her.

Za vznikem programu vězí podle Tomšíka stále se zhoršující morálka dětí. „Ajaxe pořádáme ve druhých třídách, protože tam děti už umí psát, počítat a jsou pořád chtivé nových informací. Snažíme se je tak směrovat k nějakým pravidlům chování. Vypozorovali jsme, že děti ve věku sedmi a osmi let, často neumějí ani poděkovat, nebo říct prosím. Těmito besedami se jim snažíme ukázat, jak rozlišovat dobré od zlého,“ upřesnil Tomšík.

V letošním roce se do projektu připojilo pět dalších škol. Jsou to základní školy v Odrách, Bartošovicích, Fulneku, Příboře a ve Studénce. I tam se rozvíjí preventivní akce Ajax s úspěchem.