Na brigádníky čeká od 6. června do 9. září nejrůznější fyzická práce na území celého města, většinou se bude jednat o úklid. Může se jí zúčastnit každý student, který nejpozději v den nástupu na brigádu dosáhne 16 let věku.

„Akce Zelené město umožní studentům, pokud přispějí ke zvelebení města, vydělat si nějakou tu korunu. Jsme si vědomi, že studenti jen těžko hledají brigádu, a tak nejen ztrácejí šanci na výdělek, ale nemají ani příležitost naučit se pracovním návykům," uvedla Kateřina Kuželová z odboru životního prostředí novojičínské radnice. Mladí lidé budou uklízet černé skládky, čistit vodní toky, zelené plochy i chodníky. Také je čeká natírání laviček nebo zábradlí, pletí záhonů, hrabání trávy, sběr odpadků.

„Jedná se o fyzickou práci venku, často i za nepříznivého počasí. Proto je důležité, aby každý zvážil, zda mu v práci nebudou bránit například nějaká zdravotní omezení a podobně," dodala Kuželová, jež brigádu organizačně zajišťuje ve spolupráci s technickými službami, s tím, že ochranné pomůcky a pracovní nářadí zajistí studentům město.

Pro zájemce jsou přihlášky k dispozici od začátku května ve vestibulu radnice nebo na odboru životního prostředí. Vyplněnou ji musí odevzdat nejpozději do pondělí 16. května, a to buď e-mailem, poštou nebo osobně. „V přihlášce je možno zaškrtnout maximálně dva termíny brigád. V každém týdenním turnusu bude pracovat osm studentů, celkem zaměstnáme 56 mladých lidí," upozornila Kuželová.

Protože město očekává, že zájem studentů bude větší, než kolik je vyhrazených brigádnických míst, proběhne losování. „Kvůli objektivitě výběru brigádníků se budou zájemci o úklid města z dodaných přihlášek losovat. Losování proběhne v malé zasedací místnosti na radnici 23. května v 16 hodin a bude veřejné," potvrdila tisková mluvčí radnice Marie Machková.