Na Novojičínsku se do Evropského týdne mobility již delší dobu zapojuje Kopřivnice, před několika lety se přidal i Bílovec. Obě města svou aktivitu upnou hlavně k sobotě 17. září.

V Kopřivnici odstartuje před v 11 hodin Technickým muzeem Tatra již 9. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka, který zahájí, jako již tradičně, oštěpařka a čestná občanka města Kopřivnice Dana Zátopková. Již nyní se na trať dlouhou 22,3 kilometru přihlásilo kolem dvou stovek závodníků.

Již od 8:20 hodin se budou moci všichni zájemci zaregistrovat do Lidového běhu, který se letos poprvé poběží v sadu Dr. Edvarda Beneše. Cenu obdrží každý, kdo 740 m dlouhý závod absolvuje, a speciální odměnu navíc získá nejpočetnější školní tým. „Poté v parku změří svou rychlost dívky a chlapci do patnácti let v rámci druhého ročníku Běhu dětí Kopřivnicí,“ uvedla mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková a upřesnila, že prezentace závodníků začne v 8 hodin a starty v jednotlivých kategoriích budou probíhat od 9:25 do 10:20. Všichni účastníci dostanou v cíli pamětní list a sladkou odměnu, nejlepších 160 dětí si na památku odnese také tričko a vítězové každé kategorie obdrží diplom a věcnou cenu. „Tři nejlepší školní družstva navíc získají poukazy na zakoupení sportovních potřeb v celkové hodnotě devíti tisíc korun.

Odpoledne se mohou Kopřivničané vydat na Pochod všech generací, který odstartuje ve 13 hodin na náměstí TGM. Speciální odměna je připravena pro nejstaršího a nejmladšího účastníka i nejpočetnější rodinný tým.

Kromě běžců a pěších turistů si v sobotu přijdou na své také milovníci kol a adrenalinových sportů. V kopřivnickém skateparku se budou konat závody na rampách BMX & MTB Freestyle. Registrace a povinný trénink jezdců začne v 10 hodin, samotná soutěž bude zahájena hodinu po poledni. Akci zpestří vystoupení několika kapel. Další část adrenalinových klání pokračuje v neděli 18. září downhillem horských kol.

Hurá na hřiště pod tímto názvem se uskuteční v sobotu 17. září ve sportovním centru na Ostravské ulici v Bílovci pod hlavičkou Evropského týdne řada akcí. Na hřišti vedle místního kulturního domu tak bude možno vidět či zkusit simulovanou autonehodu s vyproštěním a ošetřením osob, ukázky hasičské techniky, ukázky práce policejního psovoda, ukázku výcviku psů Kynologického klubu Velké Albrechtice, jízdy zručnosti a soutěže BESIP, soutěže pro děti DDM, In-line jízdu na bruslích, stánek první pomoci, ochutnávku zdravé výživy, voltižní vystoupení jezdeckého klubu Chotěbuz, zkušební jízdy na elektrokolech i horkovzdušný balón. Pro děti je připraven skákací hrad nebo poníci, na kterých si mohou zajezdit.

„Součástí programu bude také ochutnávka pokrmů, které připravila Jóga v denním životě Bílovec,“ doplnila Marie Velká z bílovecké radnice s tím, že vše začne ve 13.30 hodin.

Cílem týdne mobility je podpora zdravého životního stylu a alternativní dopravy a ochrana životního prostředí.