Dobrou zprávou je, že společnost Home Credit nakoupila v Číně a ve Španělsku pro Česko 1,7 milionu respirátorů a 1,8 milionu masek. V pondělí budou podle informací agentury ČTK připravené k převozu do ČR.

Ale zpátky k aktuální situaci v Moravskoslezském kraji. Podle nedělního vyjádření náměstka hejtmana pro zdravotnictví Martina Gebauera pro agenturu ČTK putuje do regionu 600 respirátorů místo slíbených dvou tisíc.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Hejtman Ivo Vondrák se v neděli dopoledně na sociálních sítích vyjádřil k distribuci.

„Dneska (v neděli) dostanou respirátory FFP3 další zdravotnická zařízení akutní lůžkové péče, a to ta, která nebyla uspokojena ze (sobotní) dodávky Ministerstva zdravotnictví - bude mezi ně rozděleno 1000 kusů. Dalších zhruba 1600 kusů, které kraj obdrží pravděpodobně v pondělí, budeme rozdělovat dalším poskytovatelům zdravotní péče, a to podle klíče doporučeného Ministerstva zdravotnictví," uvedl na sociálních sítích Vondrák.

„Praktičtí lékaři pro dospělé a ordinace pro děti a dorost se v tuto chvíli mohou obrátit na svá okresní sdružení, které ve spolupráci se společností Avenier zahájilo distribuci 20 tisíc roušek. Tyto roušky byly přivezeny z USA, darovala je společnost SOTIO. Jsou určeny pro primární péči. Děláme maximum pro to, abychom pro praktiky získali také respirátory,“ doplnil odpoledne v tiskovém prohlášení Vondrák.

Kraj navíc rozdá také 30 000 ústenek, a to mezi sociální služby a terénní zdravotní péči. „Budou se stavět nová odběrová místa," uvedl hejtman.

K problematice ochranných pomůcek se na Twitteru vyjádřil i ostravský primátor Tomáš Macura, který sdělil, že využije zásob, které byly původně určeny pro humanitární pomoc do čínského města Suzhou. Ty by měly putovat hlavně do Městské nemocnice Ostrava na Fifejdách.

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobudský vzhledem k situaci vyzval v neděli na sociální síti Facebook k šití roušek - více zde


V neděli v pravé poledne bylo v Moravskoslezském kraji potvrzeno devět lidí s nákazou koronaviru. Dva poslední případy se týkají dvou mladých lidí, kteří se vrátili z Maďarska. Tam se měli pravděpodobně nakazit od cizince z Albánie. „Oba nakažení jsou v domácí karanténě, onemocnění má lehký průběh,“ uvedl Gebauer.


V kraji se budou stavět nová odběrová místa, v sobotu začalo fungovat například to v areálu Fakultní nemocnice Ostrava. Zde mohou přijít potenciální pacienti s podezřením na nakažení koronavirem, nicméně i tito lidé musí nejdříve zavolat na linku 112 a prohlídku mít doporučenou některým z epidemiologů.

Koronavirus v Česku