Jedním z hlavních důvodů, proč tomu tak je, jsou v posledních letech časté policejní kontroly na mysliveckých akcí. „Během loňské sezony jsme zkontrolovali celkem čtrnáct honů a 316 střelců,“ zrekapituloval poslední loveckou sezonu Miroslava Gilg, komisař z novojičínského oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Z více než tří stovek nimrodů se provinil pouze jeden z nich z Oder-Vítovky. „Jeden myslivec nadýchal jedna a půl promile, za což mu hrozila pokuta ve výši až padesát tisíc korun,“ uvedl Gilg s tím, že ve správním řízení hříšník dostal peněžitý trest deset tisíc korun.

Policisté na honech kontrolují zbrojní průkazy, fyzicky podle čísle zbraní, lovecké lístky a dále provádí dechovou zkoušku. Myslivci tyto akce vítají. „Musejí být, patří to k tomu. Všichni si teď dávají pozor, protože každý má myslivost jako koníčka a nikdo to neriskne,“ řekl například na loňském honu Josef Křenek, šéf mysliveckého spolku Moravská brána-Vražné. Policejní kontrola nejčastěji probíhá při úvodním shromáždění myslivců, ovšem strážci zákona se mohou vrátit kdykoli během honu.

Jak uvedl novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes, i letos proběhne nejen na Novojičínsku bezpočet takovýchto kontrol a věří, že dopadnou stejně dobřě, jako při loňské lovecké sezoně.