VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Andersen přivedl děti do země indiánů

Bílovec /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Chytrý lišák, Zrzavá veverka či Rychlý sokol. Ti a dalších jedenáct dětí strávili v bílovecké městské knihovně indiánskou noc s pohádkářem Andersenem.

29.3.2010
SDÍLEJ:

Indiánskou noc s Andersenem prožili školáci z Bílovce v tamní městské knihovně.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Pátečního večera se někteří třeťáci ze Základní školy Komenského v Bílovci určitě nemohli dočkat. V podvečer jejich kroky zamířily k městské knihovně, kde je čekalo jedno překvapení za druhým.

Děti přivítal pohádkář Hans Christian Andersen, který jim předal knížku s indiánskými pohádkami. V knize byl dopis a vzkaz, že jej děti mají předat prvnímu indiánovi, kterého potkají. Mezitím se ale ztratila paní učitelka.

Děti se vzápětí vydaly do knihovny, kde narazily na indiánku Právě připálenou nudli. Poprosily ji, jestli by jim nepomohla a ona jim k jejich velké radosti sdělila, že velký bůh Knihotů ji sem poslal právě proto, aby pomohla.

Z dopisu se malí návštěvníci knihovny mimo jiné dozvěděli, že jejich učitelka Renata Mikolášová je zakletá, a také to, že se jmenuje Uču uči. Aby ji mohly osvobodit, musely se samy stát indiány. Nakreslily si proto symboly na trička, vyrobily čelenky, pomalovaly si tváře barevnými barvami a zvolily si svá indiánská jména.

„To jméno jsem viděl v jednom filmu a moc se mi líbilo, stejně jako dnešní večer. Je výborný,“ vyznal se Lukáš Jungmann alias Chytrý lišák. Ten měl kolegyni v Chytré lišce, jíž se pro tuto noc stala Adéla Vrábelová. I jí se večer moc líbil. „Už se těším na spaní,“ přiznala.

Spaní ve spacáku mezi regály plnými knih se nemohla dočkat Eliška Theimerová, mezi indiány známá jako Chytrá holubice. „Nikdy jsem tak ještě nespala. Je to tady asi to nejlepší, co jsem zatím zažila. To indiánské jméno mi vymyslela teta,“ prozradila Eliška, která společně s dalšími malými indiány přistoupila k totemu, kde každý postupně vyslovil své přání: „Chci být pravým indiánem“.

Poté musely děti splnit šest úkolů. Za každý správný získaly jednu indicii, která jim napověděla, kde je Uču uči. Na to, až ji budou osvobozovat, se velmi těšila Barča Tížková, jinak také Tančící Kiokéna. „To jméno je z jedné písničky. Tančící jsem si vymyslela, protože ráda tančím. Moc se mi to tady líbí. Už jsem sice byla na táboře, ale tady je to lepší,“ pochvalovala si tmavovlasá indiánka.

O tom, že Uču uči musejí vysvobodit, ani na chvíli nezapochybovala Pavla Lindovská, která zvolila jméno Luční kvítek. „Ona si zaslouží, abychom ji osvobodili,“ řekla.

Noc s Andersenem se konala na Novojičínsku na sedmi místech. V Bílovci to byla premiéra této celorepublikové akce. „Loni jsme se zapsali, ale nikdo to se mnou nechtěl dělat. Navíc jsem chystala pasování, takže to nešlo stíhat. Letos jsem získala ke spolupráci Lenku Ražnovskou a paní učitelku z třetí třídy, tak jsem do toho šla,“ uvedla knihovnice Lenka Klemšová, která byla po celý večer v roli zkušené indiánky Pučmiknihu.

Autor: Ivan Pavelek

29.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení