Španělský sál Pražského hradu hostil ve čtvrtek 11. dubna již 15. ročník ankety Hasič roku.

Profesionální hasiči si tak za přítomnosti 1. místopředsedy vlády ČR a ministra vnitra Víta Rakušana, generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, genpor. Vladimíra Vlčka a dalších významných hostů, převzali ocenění za svou práci a činy.

Anketa Hasič roku je vyhlašována ministrem vnitra již od roku 2009 a v letošním roce vybírala odborná porota vítěze z celkem 72 nominací v 6 kategoriích.

Příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) uspěli hned v několika kategoriích.

Při středečním požáru v bytě v Karviné-Ráji byli popáleni dva muži.
Výbuch a požár v bytě v Karviné. Vyráběly se tam drogy? Dva muži jsou obviněni

V kategorii Hasič roku se na třetí příčce umístil pprap. Pavel Kurečka z hasičské stanice v Ostrava-Fifejdy. Ten 26. dubna 2023 v době svého osobního volna zachránil při dopravní nehodě v Ostravě cyklistku, která zůstala po střetu s trolejbusem zaklíněna pod jeho předním kolem. Oceněný příslušník si všiml sražené ženy pod vozidlem a duchapřítomně zajel svým osobním vozidlem před trolejbus a tímto manévrem trolejbus, který ženu vláčel, zastavil. Poté zavolal na linku 112 a informoval o události, zahájil první pomoc a monitoring životních funkcí postižené ženy. Před příjezdem zdravotnické záchranné služby se žena probrala z bezvědomí a snažila se zvednout, čemuž se snažil zabránit a uklidnit ji, aby nedošlo k ještě většímu zranění nohy, která byla stále zaklíněná pod kolem vozidla. Do příjezdu jednotky HZS MSK koordinoval postup přijíždějících policejních jednotek a následně po příjezdu jednotky hasičského záchranného sboru a posádky zdravotnické záchranné služby na místo zásahu ještě spolupracoval s těmito jednotkami na vyproštění ženy a jejímu předání do péče Zdravotnické záchranné službě.

Ilustrační foto.
Město pro byznys: Havířov druhý, Karviná třetí, podnikatelům se zde daří

Stříbrnou příčku si v kategorii Kolektiv roku odnesli členové pracovní skupiny pořadu „Zachraň se, kdo můžeš“, jmenovitě plk. Miloš Střelka, plk. Radek Zeman, npor. Lukáš Popp a por. Klára Pochová. Členové oceněné pracovní skupiny se v roce 2023 výrazně podíleli na seznamu oslovovaných složek pro natáčení pořadu a tvorbě dvou dílů pořadu „Zachraň se, kdo můžeš!“ s názvy „Hasičský záchranný sbor“ a „Tísňová linka 112“. Ve spolupráci se scénáristkou a dramaturgyní České televize Hanou Grigarczikovou vytvořili scénáře pro oba díly pořadu dle možností prostředků a prostor HZS MSK.

Nejvyšší, zlatou příčku, obdržel v kategorii Velitel roku, plk. Jiří Němčík. Ten je dlouhodobě členem speciálních odřadů USAR a WASAR, a to na pozici velitele odřadu. Prošel mnoha mezinárodními cvičeními, jak v rámci organizace INSARAG, tak Mechanismu civilní ochrany Evropské unie včetně certifikačních a recertifikačních cvičení USAR a WASAR odřadů. Oceněný je členem asociace The European Emergency Number Association, taktéž participoval v mnoha mezinárodních projektech, např. WaterSAVE, ESENet, DIRECT, EASeR atd., a dlouhodobě se aktivně účastní mezinárodních cvičení modulů Mechanismu civilní ochrany Evropské unie v pozici trenéra účastnících se mezinárodních speciálních týmů. V únoru roku 2023 se zúčastnil, v pozici velitele odřadu, zásahu těžkého USAR odřadu při ničivém zemětřesení v Turecku, na což ve stejné pozici navázal i v březnu v rámci mezinárodního cvičení v Palestině a Izraeli a následně v červnu při reklasifikačním cvičení USAR odřadu. Na přelomu srpna a září velel nasazení 1. rotace odřadu pro pozemní hašení lesních požárů při největším požáru v Evropě od roku 2000 v Řecku.

Kontroly policistů na silnicích MS kraje.
Policisté naběhli na krajské silnice, posvítí si na přestupky řidičů

Příslušníci HZS MSK byli oceněni i v rámci dalších kategorií, konkrétně v kategorii Zásah roku a Kolektiv roku.

V kategorii Zásah roku byl na prvním místě oceněn těžký USAR tým, který zasahoval v únoru 2023 při zemětřesení v Turecku. Tento tým byl složený ze segmentů HZS Moravskoslezského kraje a HZS hl. m. Prahy, kynologů se psy a lékařů. Na vyhledávání a vyprošťování osob v sutinách pracoval téměř nepřetržitě po dobu 10 dní.

V kategorii Kolektiv roku zvítězil tým, který v loňském roce připravil povinnou rekvalifikaci českého USAR týmu, který obhájil nejvyšší úroveň připravenosti na zásah kdekoli ve světě. Připravené cvičení musí splnit standardy a požadované body metodiky dozorujících mezinárodních organizací a kompletně nasimulovat všechny činnosti USAR týmu. Součástí tohoto vítězného týmu byli rovněž příslušníci HZS MSK.