Auta Anytime parkují zdarma na šesti vyhrazených místech v podzemních garážích a po jejich zaplnění i kdekoliv na venkovním parkovišti. Na vyhrazeném parkovišti je možné také pronájem ukončit, nebo si auto naopak nově pronajmout. Anytime je tak prvním poskytovatelem carsharingu, který svým zákazníkům tuto možnost nabízí.

„Jde o další krok k posílení sdílené dopravy. Bezplatné nebo zvýhodněné parkování pro sdílené vozy je v obchodních centrech v zahraničí zcela běžné a očekáváme, že tento trend se rozšíří i v Česku,“ uvedl ředitel Anytime ČR Milan Beutl.

Sdílení aut roste v Česku i v Evropě

Zájem o sdílení aut trvale roste. Carsharing v současnosti lidé nejčastěji používají pro běžnou přepravu po Praze. Podle předpovědi společnosti Deloitte počet uživatelů carsharingu v Evropě letos překročí 15 milionů, což je o 70 procent více než před dvěma roky.

„Vzhledem k současné situaci s koronavirem jde zároveň o bezpečnější způsob dopravy než MHD. Díky zvýhodněním, jako je parkování v obchodních centrech zdarma, je pro obyvatele Prahy přechod ke sdílené dopravě ještě atraktivnější,“ dodává Milan Beutl.

„Spolupracujeme s Anytime, protože chceme podporovat moderní trendy. Zákazníkům Galerie Butovice proto nabízíme atraktivní nakupování s možností sdílení aut Anytime pro odvoz velkého nákupu nebo k dopravě na oběd či schůzku,“ uvedl jednatel Galerie Butovice Václav Kovář.

HoppyGo a iniciativa #SKODAAUTOpomaha zajistí s organizací ADRA distribuci lékařských pomůcek, léků a potravin.
Nepotřebujete auto? Může se vydezinfikovat a rozvážet pomoc

K vyšší poptávce u Anytime přispělo i rozšíření flotily a také zvětšení zóny, kde lze vozy zanechávat. Jde o nové části Prahy, jako jsou Ďáblice, Čakovice, Kyje, Horní Počernice, Štěrboholy, Hostivař, Horní Měcholupy nebo Petrovice.

Mezinárodní carsharingová služba Anytime působí na českém trhu už rok. Za tu dobu její vozy najely téměř 3,5 milionu kilometrů, z toho 53 procent na elektřinu, a uskutečnily přes 300 000 jízd. Její vozový park čítá 270 hybridních vozů Toyota Yaris a Corolla, v září firma přidává ještě dalších 50 aut.

Mobilní aplikaci Anytime si stáhlo více než 130 000 lidí. Ceny začínají od 1,99 Kč za minutu použití auta, kilometry jsou zahrnuté v ceně. Stejně jako benzín, mytí, dálniční známka i pojištění vozu. Součástí je parkování v modrých a fialových zónách v celé Praze. Platba se uskuteční automaticky po ukončení pronájmu z připojené platební karty. Kromě ceny za minutu uživatel nic dalšího neplatí.

Zájemce o využití služby stáhne bezplatnou aplikaci Anytime Carsharing CZ z Apple Store nebo Google Play a provede on-line registraci, která trvá do 15 minut. Cesty pak může podnikat po celé ČR a auto nakonec nechá kdekoli po Praze. Všechny vozy jsou vybavené automatickou převodovkou a parkovací kamerou.

Uzavírka Smetanova nábřeží 12. listopadu 2019 v Praze.
Zavřené centrum Prahy? Alternativou mohou být koloběžky a hybridy