Obce celkově požadovaly přemostění na osmi místech, ale po obhlídce lokalit a zhodnocení situace se počet snížil na pět. Důvodem změny byla například skutečnost, že v Hodslavicích jsou podpěry mostu tak zdevastované, že bude jednodušší co nejdříve požádat o výstavbu mostu nového. Jeseník nad Odrou si otázku stavby nového mostu řeší samostatně.

Mostní konstrukce, které se zanedlouho mají objevit na poničených místech, patří Správě státních hmotných rezerv. „Armáda zajistí projekty, dopravu a konečnou stavbu,“ vypočítal velitel 2. úkolového uskupení Armády ČR Ota Rolenec. Obce by měly zabezpečit například stavební úpravu okolí, souhlas vlastníků pozemků a zjistí, zda místem nevedou inženýrské sítě. Se souhlasem institucí coby vlastníků pomůže i krajský úřad. „Otázkou zůstává pojistka a poté demontáž a odvoz provizorních mostů, což už není věcí armády. Přitom to budou statisícové částky. O tomto problému budeme ve čtvrtek jednat s hejtmanem,“ uvedl na jednání v Novém Jičíně starosta Nového Jičína Ivan Týle.

Prvním z míst, kde 15. ženijní brigáda z jihočeské Bechyně provede přemostění přes řeku Jičínku je v Kuníně v lokalitě u bývalé mlékárny. „Začít bychom měli ve čtvrtek,“ sdělil Deníku Rolenec. Po Kunínu by měly následovat instalace mostů v Životicích u Nového Jičína v místě u zámečnictví, poté Novém Jičíně-Žilině v lokalitě Brod. Vojáci se vrátí do Životic u Nového Jičína, kde budou stavět přemostění blízko hospody a nakonec vyrazí na okraj Nového Jičína, kde je nutné přemostění přes říčku Zrzávku v místě zvaném U jezu. Tam však ještě proběhne jednání s krajským úřadem, zda by nebylo ekonomičtější přímo nové nové přemostění.

„S ukončením staveb počítáme do několika týdnů. Není ale jisté, jestli vše stihneme do 24. července, dokdy máme vládní mandát. Jednáme však o jeho prodloužení,“ uvedl Rolenec a dodal, že provizorní mosty budou stát v místě do doby, než se začnou stavět nová přemostění. To by mohlo trvat podle předběžných odhadů i tři roky.