Jaká byla loňská návštěvnost hradu? Jste s ní jako kastelán spokojený?

Návštěvnost byla podobná jako v předchozích letech. Nepocítili jsme žádný výrazný pokles ani nárůst návštěvníků. Náš hrad je takový trošku ztracený, o to víc kouzelný, a kdybych to měl nějak vyčíslit, myslím, že to bylo mezi patnácti až dvaceti tisíci návštěvníky. Z toho někteří zavítali do naší hradní věže, prohlédli si expozici, někteří je prošli hradby. Takže spokojený jsem, i když vždycky to samozřejmě může být lepší.

Hrad Starý Jičín je přístupný celoročně?

Areál hradu jako takový ano, zcela volně se sem dostane kdykoliv kdokoliv. Jiné je to s hradní věží a hospůdkou. Mimo sezonu máme otevřeno vždy v sobotu a neděli a také ve svátky, v době od 10 do 17 hodin. V hlavní sezonu, tedy během letních prázdnin, nás mohou lidé navštívit ve stejných časech každý den, kromě pondělí.

Je akce, která vám loni udělala největší radost?

Nevím, jestli se to tak dá říct, ale když se zamyslím, nejspíš to byla akce Strašidelný hrad, což je večerní strašidelná prohlídka hradu určená pro děti a jejich rodiče. Začíná být hodně oblíbená, lidé se speciálně kvůli ní k nám rok co rok vracejí, takže s touto akcí jsem asi nejvíc spokojen.

A překvapila vás některá, třeba nečekanou účastí?

Ano, to bylo zase pálení čarodějnic. Pořádáme jej sice každoročně na konci dubna, ale až v loňském roce na ni přišlo opravdu hodně lidí. U lidí mají úspěch také jezdecké show, kdy se v areálu hradu mohou podívat na ukázky jezdeckého kumštu, spolupráce člověka s koněm, drezúra koní. Navíc to končíme ohňovou show. Prostě paleta našich akcí je pestrá.

Kdy u vás začne sezona, co ji odstartuje?

Začátek máme za sebou, vše jsme začali Velikonočním jarmarkem. Úplný start akcí ale bude až magická noc na přelomu dubna a května, kdy budeme znovu pálit čarodějnice. Návštěvníci se mohou těšit na šermířské souboje, odhalení a odchycení čarodějnice, protože nějaká se vždycky najde, její mučení inkvizitorem a katem a také samotné upálení.

Čím budete pokračovat? Na co byste návštěvníky pozval?

Třeba hned v květnu na novinku, a to setkání pejsků na hradě. Akce vznikla naší spoluprací s kynologickým klubem a veterinářem. V červnu bude určitě dětský den na hradě a pak také hra Frankenstein, kterou pro nás připravilo amatérské divadlo,Jdi k oknu. Loni měla obrovský úspěch. Červen uzavře ohňová show. Na červenec chystáme koncert Pepy Nose a Strašidelný hrad, který bude ještě i v srpnu. Připravujeme také pozorování hvězd, ve spolupráci s hvězdárnou. V září přijdou na řadu burčákové hody a Burčák fest. Je toho hodně, lidé si víc informací mohou najít na našich webových stránkách na adrese www.hradstaryjicin.cz

Můžete návštěvníky mimo pestrý program nalákat na nějakou kuriozitu, zajímavost, kterou jinak nikde jinde nenajdou?

Jako jediný hrad nabízíme možnost u nás strávit celý večer i s přespáním. Je to akce, kterou využívají buďto páry nebo skupinky tak do deseti lidí, i když teď jsme tady na noc měli celou jednu třídu na školním výletě. Princip je jednoduchý. Lidé nám zavolají, my se s nimi domluvíme na podmínkách a oni když v daném termínu přijdou, můžou si, podle požadavků, něco ugrilovat, opéct špekáčky. Já jsem po celou dobu s nimi, věnuji se jim, u ohně vykládám nejrůznější strašidelné historky a pak je uložím do hradní věže.

Jaký to má úspěch?

Tak zájem o to je, a docela velký. Jsme jediní, kdo něco takového nabízí, takže to má docela úspěch.