mpatizantem Charty 77, ale jejím signatářem se nestal. Přesto věděl prakticky o všem, co podniká. „Dostával jsem jejich materiály, rozepisoval je a rozšiřoval. Oni sami říkali, že je lepší, když nepodepíši, protože to, co dělám je pro ně užitečné. Jakmile bych totiž podepsal, byl bych pod kontrolou,“ uvedl Trnka.

Památný 17. listopad 1989 trávil v Trojanovicích na návštěvě. „Když jsem se vracel na autobus do Frenštátu pod Radhoštěm, tak u vlakového přejezdu jsem uviděl nad Ostravou velkou červenou záři. Až po chvíli mi došlo, že to není z pecí, ale, že jde o polární záři. Tak jsem na to v údivu hleděl. Vidět byla až do jedenácti hodin v noci. A to mě vůbec nenapadlo, že někdo na Národní třídě mlátí lidi,“ vzpomínal astrolog. O tom, co se dělo na náměstích se dozvěděl až někdy v pondělí od sousedky. „Tehdy jsem neměl rádio ani televizi. Pak už jsem i já došel na náměstí a od té chvíle jsem se účastnil všeho,“ podotknul.

V konec komunistického režimu Trnka pevně věřil. „Na to člověk nemusí být astrolog, aby tenkrát věděl, že to spěje ke konci. Akorát nikdo nevěděl, kdy to bouchne. Míval jsem astronomické tábory s dětmi a v srpnu osmdesát devět jsme okolo ohně diskutovali s dalšími kolegy, kdy ten režim padne. Tehdy jsme předpokládali, že vydrží ještě dva tři roky a bude konec. No a přišel listopad a bylo to,“ připomněl si Trnka a vzápětí dodal, že z dokumentů, které lze vidět v televizi je patrné, že systém byl natolik prohnilý, že stačilo do něj jen strčit a zhroutil se. „V Polsku a Maďarsku už to byl prakticky konec a jen my jsme ještě zůstávali,“ poznamenal Trnka.

I on jako každý přivítal svobody, které změna režimu přinesla. Na duhou stranu jje ale z vývoje zklamán. „Vypadá to podstatně hůř, než jsme čekali, Parlament, Klaus a další. Člověk by někdy zvracel. Patříme k nejzkorumpovanější zemi v Evropě, chybí nám právní rámec, politická kultura v této zemi je příšerná. Všichni se odvolávají na čtyřicet let komunismu, ale ta morálka je tak strašná, že to bude trvat dvě až tři generace, než se to dostane do normálu. Je to špatné,“ uzavřel Trnka.