Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Auta odtahují v jednom městě

Novojičínsko - Pouze Kopřivnice je místem, kde se neukázněný řidič může setkat s odtahem vozidla, jímž se dopustil přestupku.

31.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Příchod jara je typický nejen hezkým počasím, ale také hojným výskytem čistících vozů a človíčků v oranžových vestách. Právě ti se totiž snaží komunikace a chodníky zbavit posledních zbytků zimního období.

Na většině míst jsou na komunikacích a parkovištích značky s upozorněním, kdy bude na daném místě takzvané rajonové čištění probíhat. Přes včasná varování však rok co rok v daný den na plochách zůstávají zaparkovaná auta, ke kterým se nikdo nehlásí. Doposud tento problém většina měst řešila jednoduchým odtahem vozu na centrální parkoviště. Letos jim však Nejvyšší soud udělal čáru přes rozpočet. Nařídil totiž, že automobily města a obce sice v době čištění odtáhnout mohou, ale po jeho skončení je musí dopravit zpět. Jinak jednají protizákonně. Jak se radnice novojičínských měst s tímto problémem vyrovnaly? Dalo by se říci, že po svém, někde tak, jinde zase onak.

Většina z Deníkem oslovených měst se, v rámci zachování klidu, rozhodla vozy neodtahovat. Řidičům ignorantům tak například v Novém Jičíně nebo Příboře hrozí, že automobil se sice z původního místa nehne, toto postání je však přijde docela draho. „Město Nový Jičín považuje rozhodnutí Nejvyššího soudu za nešťastné, protože přestože jsou řidiči o rajonovém úklidu s předstihem a dostatečně informováni a na daných místech jsou značky se zákazem stání, včetně přesných termínů a důvodů, proč tomu tak je, lidé tam přesto parkují,“ prezentovala názor novojičínské radnice její tisková mluvčí Marie Machková. „Nyní je ale odtah vozidel, který dosud běžně probíhal za účasti městské policie, natolik problematický, že vzhledem k možným soudním tahanicích nebudou technické služby Nového Jičína odtahy špatně parkujících vozidel provádět. Auta tedy zůstanou na místě s tím, že se okolo nich a pod nimi úklid neprovede,“ pokračovala Machková sa dodala, že na to doplatí nejen spoluobčané takovýchto majitelů, ale také majitelé sami. „Těm totiž bude udělena pokuta, která může být až několikatisícová,“ vysvětlila mluvčí. Podobně situaci řeší také v nedalekém Příboře. „Auta při čištění města neodtahujeme, ale jejich majitele za nedodržení nařízení pokutujeme,“ potvrdil ředitel příborských technických služeb Josef Kiša.

Někde odtahují

Jiná situace je například v Kopřivnici. Tam se zavedeným odtahem automobilů pokračují. „S čištěním komunikací jsme již začali a u řidičů, kteří nedbají na upozornění o čištění, postupujeme stejně jako v loňském roce, tedy vozidla odtahujeme. Na našich městských stránkách je pak zveřejněn odkaz s informacemi, kde se odtažený automobil nachází,“ popsala současnou situaci tamní tisková mluvčí Lucie Petříčková. Vzápětí ale dodala, že město je připraveno odtahy s majiteli řešit. „Zatím neděláme to, že bychom auta posléze odtahovali zpátky na původní místo, ale pokud přijdou nějaké požadavky na tuto službu ze strany občanů, tak jsme na to připraveni. Každopádně je to dost drahé, levnější je pro nás, když si občané vozidla vyzvednou,“ doplnila.

Také ve Frenštátě pod Radhoštěm lidé vědí dopředu, ve kterých ulicích budou technické služby provádět čištění. „Upozorňují je na to zákazové přenosné dopravní značky. Lidi jsou naštěstí už tak naučení, že tam, kde jsou ty značky, neparkují. Je to i proto, že sami chtějí mít ulice čisté,“ sdělil Ondřej Matějek, velitel Městské policie Frenštát pod Radhoštěm. Ve městě tak jsou problémy s odstavenými vozidly ojedinělé a strážníci je zpravidla řeší výzvou za stěračem. K odtahu by prý, zvlášť po nálezu Nejvyššího soudu, zřejmě nepřikročili.

Žádné problémy v souvislosti s čištěním nezaznamenala ani Městská policie Bílovec. „Firma SLUMBI si to řeší den předem značkami a zatím se na nás neobrátila, takže asi nic vážného nezaznamenali,“ řekl bílovecký velitel Pavel Kudela. Obdobně poklidnou vidí situaci i Daniel Rýdel, velitel Městské policie Odry. „Pokud se něco objeví, je to jen ojediněle. Když se firma, která zajišťuje úklid, dostane do problému, informuje nás a my vyrazíme a řešíme to. Ale není toho moc a za dva a půl roku, co v Odrách existuje městská policie, jsme nemuseli věc řešit odtahem vozidla,“ ubezpečil Rýdel.

Ve Fulneku si s neukázněnými řidiči příliš těžkou hlavu nedělají. „Nemáme k dispozici odtahovou službu ani není kam ta vozidla odtahovat, tak to nějak neřešíme. Bezohledné řidiče stejně nenapravíte. Stává se nám, že řidič předjede zametací vůz a zaparkuje těsně před ním,“ popsala určitou situaci vedoucí fulneckých technických služeb Zuzana Gřesíková a poznamenala, že čištění řeší průběžně, jak je kde právě volno.
V některých novojičínských městech se úklid teprve chystá, problémy s odtahy tam tak dosud neřeší. „U nás bude blokové čištění teprve probíhat začátkem dubna. Ale odtahování aut nepředpokládáme. Odtahovat se nechystáme, ale budeme spolupracovat s městskou policií.

Tudíž sankce pro řidiče, kteří budou ignorovat značky a upozornění, že se uklízení chystá, jsou možné,“ informoval Jindřich Lev, vedoucí odboru místního hospodářství a údržby majetku ve Studénce. Podobně je tomu i ve Štramberku.

JANA HROMOČUKOVÁ
IVAN PAVELEK

31.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení