Podle dopravce Z-Group bus se podařilo neutěšenou situaci posledních dní vyřešit a k větším výpadkům spojů již nedochází. „Od minulého pondělka zvládáme odjezdit všechny spoje,“ potvrdil tiskový mluvčí Z-Group bus a.s. Miroslav Slaný.

Dodal, že ojediněle se může stát, že se třeba porouchá autobus, nebo nepřijde řidič do práce kvůli nemoci. „To jsou ale nečekané jednotlivosti, ke kterým dochází v běžném provozu běžně. Pokud tedy v těchto dnech náhodou někdy nějaký spoj nevyjede, jedná se o jednotky spojů z celkového počtu osmi set každodenně vypravovaných spojů,“ upozornil Miroslav Slaný.

Problémy s autobusovou dopravou na Novojičínsku, ilustrační foto.
Problémy pokračují, na Novojičínsku nevyjede až 25 autobusů

Za výpadkem v minulých týdnech stál souběh nemocenských či čerpání dovolené, ale také některé výpovědi řidičů. „Mohu potvrdit, že k několika výpovědím ze strany řidičů skutečně došlo. Věc se má tak, že někteří řidiči to dělali tak trochu naschvál a provoz úmyslně bojkotovali, protože byli naštvaní, že jsme jim v kritické situaci nechtěli dát dovolenou a bylo potřeba zajistit provoz ve chvíli, kdy docházelo k výpadkům. Takže byli naštvaní a natruc se hodili marod, nebo šli na paragraf,“ představil stanovisko dopravce Miroslav Slaný.

Předseda za volantem

Doplnil, že firma připouští, že pracovní zátěž je pro řidiče v posledním období velká a náročná, ale to je u všech autobusových dopravců po celé republice v situaci kritického nedostatku řidičů. „Jedná se o celorepublikový systémový problém. U nás například usedl za volant autobusu i sám předseda představenstva, poslední týden jezdí a spí jen pár hodin denně. Všichni se snaží situaci zvládnout, abychom dokázali všechny spoje řádně odjezdit. A už se nám to daří,“ objasnil mluvčí společnosti Z-Group bus.

V Jeseníkách podražilo parkování  i jízdenky  z Hvězdy na Ovčárnu. Trend mírného zvýšení cen lze pozorovat také  v jídelních a nápojových lístcích. 21. června 2023
Podívejte se, kolik stojí výlet na Praděd. Podražil autobus, parkování i jídlo

Jak se dopravci podařilo situaci vlastně vyřešit? Jednalo se o kombinací několika různých opatření. „To víte, s trochou nadsázky se dá opravdu říci, že za volant našich autobusů v Moravskoslezském kraji v kritické situaci jsme posadili každého, kdo má ruce, nohy a řidičské oprávnění. Jezdili i naši dispečeři. Vedle toho jsme personálně posílili stav našich řidičů prostřednictvím takzvaných dohodářů, tedy externě nasmlouvaných řidičů, kteří nejsou našimi kmenovými zaměstnanci. Pomohly nám i naše naše sesterské dopravní společnosti z našeho holdingu z jiných části republiky. Vypomáhají nám třeba i řidiči z Karlových Varů, Plzně nebo Kroměříže. Zrovna nyní řešíme ubytování pro několik řidičů z naší sesterské společnosti z Karlových Varů,“ vysvětlil Miroslav Slaný k aktuální situaci.