Jeden z provozovatelů výherních automatů v Bílovci se totiž obrátil na město s žádostí o změnu obecně závazné vyhlášky, jež ve městě funguje od roku 2011. Ta na území města zakazuje provozovat výherní hrací přístroje, interaktivní videoloterní terminály a technická hrací zařízení. Na nedávné zasedání bíloveckých zastupitelů kvůli tomu dokonce přijel také Jan Šnajdr, předseda Sdružení zábavního průmyslu, jež sdružuje provozovatele, výrobce a distributory výherních a zábavních hracích přístrojů a jiných technických zařízení.

V lednu totiž začne platit nový zákon o sázkových hrách, který zásadním způsobem změní pravidla pro sázkové hry. „Zákon byl zpracováván dva a půl roku a reagoval na žádosti měst a obcí, které chtěly, ať už sázkové hry nepovoluje ministerstvo financí, ale ať to mají na starosti obce. Zákon také reagoval na požadavky adiktologů (věda zabývající se závislostmi pozn. red.)," přiblížil chystanou novinku zastupitelům Jan Šnajdr, jenž se touto problematikou zabývá již 24 let.

Přítomným pak nastínil, jak to bude od nového roku fungovat: „Dnes přijdete do herny a hrajete tak dlouho, jak chcete. Podle nového zákona hráč přijde do herny nebo kasina, od příštího roku se nebude moct hrát v jiném prostředí tedy v hospodách, sport barech a absolvuje určitý proces."

Hráč se nejprve zaregistruje, potom bude následovat ověření, zda není zapsán v seznamu vyloučených hráčů, vypíše dotazník s parametry a podmínkami, které chce mít nastavené pro svou hru (např. maximálně prohraná částka, délka hry). Hrát bude moct jen na hráčský účet a každé dvě hodiny se přístroj na nějakou dobu vypne.

„Do zákona je zařazen také institut sebevyloučení ze hry. Člověk, který cítí, že už je na hraně gamblerství, a má světlý okamžik, může přijít a celostátně se vyloučit z registru her na jeden rok. Není tak možné, aby ke hře přistupovaly osoby na sociálních dávkách, osoby v léčení či osoby blízké stavu závislosti," doplnil předseda sdružení, jenž poté zodpovídal na ožehavé dotazy jednotlivých zastupitelů.

„Sice mě mrzí, že z toho nemáme peníze v rozpočtu, ale nikdy pro to ruku nezvednu," nechala se slyšet například místostarostka Hana Burianová. K ní se přidala také Renata Mikolašová: „Pro mě je všechno, co jste tady říkal, naprostá utopie. Ukažte mi jednoho sociálně neukotveného člověka, který se dokáže sám vyloučit. Nevěřím, že to je v praxi reálné."

Jan Šnajdr však oponoval, že pokud provozovatel do casina pustí někoho na sociálních dávkách, poruší zákon a hrozí mu pokuta. Připomněl také, že Bílovec ročně dostal z těchto her do rozpočtu kolem dvou milionů korun. „V době, kdy bylo v Bílovci kolem 40 až 50 přístrojů, hráči prohráli kolem 25 milionů korun a zhruba 20 milionů vyhráli zpátky," přidal jednu zajímavost.

Zastupitelka Irena Hudcová už jen konstatovala, že je sice ráda, že vláda tento zákon přijala, ale přesto nechala obce a města, aby si o tom rozhodovaly samy.

Zastupitelé nakonec změnu obecně závazné vyhlášky, která zakazuje na území města Bílovce provozovat výherní hrací přístroje, interaktivní videoloterní terminály a technická hrací zařízení, neschválili. Ve městě tak i nadále platí takzvaná nulová tolerance a vedení města chce z jeho území vytěsnit i poslední herní zařízení, která tady ještě stále nelegálně zůstávají.