Jedním z těch, kdo na změnách v režimu parkování už pracuje, je Nový Jičín. „Počet míst k parkování ve městě již patrně nikdy nebude vzhledem ke stálému nárůstu počtu motorových vozidel skutečně dostačující. Pracujeme nyní na systému, kde by se ve městě mohl vystřídat co největší počet automobilů. Půjdeme tedy v souladu s celosvětovým trendem cestou zkrácení, omezení délky parkování tak, aby se dostalo na všechny,“ sdělil místostarosta města Jičína Milan Šturm.

Například 70 míst, včetně pěti pro invalidy, zajistili radní Nového Jičína před necelým rokem u zimního stadionu. „Parkoviště je vybaveno dešťovou kanalizací, odlučovačem ropných látek a veřejným osvětlením. Nechybí ani terénní úpravy spojené s výsadbou drobné zeleně a stromů,“ popsal parkoviště Josef Rivec, vedoucí odboru obecního podnikání novojičínské radnice.

„Nová parkovací plocha by měla sloužit nejen pro účely zimního stadionu, ale i veřejnosti. Z parkoviště je to chůzí poměrně blízko do místní nemocnice, což by měla ocenit i veřejnost,“ doplnil další místostarosta Nového Jičína Vladimír Bárta. Vedle parkovací plochy jsou nyní i nebytové prostory a nový přístup do areálu stadionu.

Jedna z nejhorších situací s parkováním je už delší dobu v Kopřivnici. Lidé na nedostatek míst upozorňují i nějakou dobu na diskusním fóru městského webu. „Bydlím tady krátce, jsem se z většího města, ale musím říct, že takový problém s parkováním, jako je tady, jsem snad ještě neviděla,“ poukázala jedna z obyvatelek na internetu. „S parkováním v našem městě je obrovský problém, ale nikdo jej neřeší,“ postěžoval si další z občanů.

Radnice si prý problém uvědomuje a hodlá ho řešit. „Počet parkovacích stání na území Kopřivnice je nedostačující. Snažíme se kritickou situaci řešit rozšiřováním stávajících nebo stavbami nových parkovacích ploch. Tyto rekonstrukce a stavby jsou bohužel velmi nákladné, a proto je dosažení ideálního stavu v delším výhledu,“ uvedla před nedávnem mluvčí kopřivnické radnice Eva Vystrčilová. Jak dále naznačila, jednou z možností, která je také zanesena v nově vzniklém Strategickém plánu města, je vybudování velkých odstavných parkovišť v okrajových částech města, nebo dokonce vybudování parkovacího domu.

Problematikou parkování se prý v Kopřivnici budou zabývat ještě v letošním roce.

ELLEN WEISSBRODOVÁ
IVA JALŮVKOVÁ