VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Použijí v Hostašovicích suť s nebezpečným azbestem?

Hostašovice - Další problém musejí řešit v Hostašovicích. Na náklady obce budou muset odvézt návoz suti, obsahující azbest, na skládku v Životicích. Důvodem je jeden stěžovatel.

13.10.2008
SDÍLEJ:

HostašoviceFoto: Archiv/OÚ Hostašovice

Problém se skladovanou sutí otevřel na posledním jednání zastupitelů Hostašovic tamní starosta Antonín Plešek. Ten uvedl, že pozemkový úřad buduje v Hostašovicích polní účelovou komunikaci, na niž nyní dostal z Evropského fondu dotaci ve výši 2,643 milionu korun.

Nastal ale problém. Majitel sousedního pozemku, občan Orlita, oznámil na hygienu a odbor životního prostředí, že na pozemku, kde má být cesta, se v navezené suti nachází eternit, obsahující nebezpečný azbest.

Starosta přiznal, že návoz suti, která vznikla při opravách rodinných domů, povolil asi před dvěma roky on sám. „Použití navezené suti do spodních vrstev komunikace stavební úřad tenkrát povolil,“ sdělil starosta a dodal, že již tenkrát si Orlita stěžoval na návoz u stavebního úřadu, životního prostředí i jeho inspekce. „Tehdy se ale přítomnost nebezpečného odpadu nepotvrdila,“ dodal Plešek.

Po dvou letech přestávky pozemkový úřad zahájil pokračování prací na silnici, Orlita se ozval znovu a uspěl. „Neboť v suti se našly kousky eternitu, který obsahuje azbest, vedený jako nebezpečný odpad. Hygiena si odvezla kousky eternitu na laboratorní rozbor, rozbor potvrdil přítomnost azbestu,“ vysvětlil starosta s tím, že koncem září se uskutečnila jednání, na nichž pracovníci hygieny i životního prostředí uložili obci úkol odstranit eternit ze suti. „Přistoupili jsme na variantu, že eternit vysbírají pracovníci obce a zbytek suti se použije na cestu. Orlita ale na jednání trval na odvozu veškeré suti,“ pokračoval starosta. Orlita vstoupil do jednání zastupitelstva s tvrzením, že starostovi nabídl odvoz suti na své náklady. Starosta to nepopřel, ale vysvětlil, že byl pro variantu odvozu samotného eternitu, který by vysbírali pracovníci obce. Suť zbavená eternitu by se použila do základů silnice, jak bylo původně v plánu.

Navíc ještě 30. září podle starosty hygiena i životní prostředí uznaly, že azbest uložený v zemi je bez jeho namáhání neškodný. Jenže nyní prý mají obavy, že si bude Orlita stěžovat dalším institucím, pokud suť nezmizí celá. Hrozí tak riziko, že dotace na vybudování komunikace propadne.

„Já jsem teď za největšího hlupáka, že jsem kdysi návoz povolil, a pan Orlita se může stavět do role největšího ochránce životního prostředí. Musím přiznat, že jsem tento spor víceméně prohrál. Když jsou žalobci, viník se vždy najde, když nejsou, uložená suť by v zemi nevadila,“ konstatoval Plešek a navrhl, aby obec odsouhlasila náklady ve výši dvou set tisíc korun na odvoz, neboť nebezpečí ztráty dotace by bylo horší. „Nemohu si ale odpustit poznámku, že jsem nečekal, že to někdo požene až na krev. Taky musím konstatovat, že pracovnice životního prostředí mají strach přiznat, že azbest v zemi nic nedělá. Je škodlivý při jeho drcení, vrtání a podobné činnosti. Vždyť i v Hostašovicích máme na mnoha domech azbest v eternitu na střechách a nikomu to nevadí,“ uzavřel starosta.

Sedm z osmi přítomných zastupitelů nakonec náklady na odvoz suti schválilo.

Autor: Ivan Pavelek

13.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT