Ačkoliv se Novojičínsko potýká s dosti vysokou nezaměstnaností a lidí bez přístřeší je zde hodně, azylových domů, azylových ubytoven a nocleháren, určených pro tazvané bezdomovce, zde mnoho není. K městům, kde zmíněná zařízení fungují, patří na Novojičínsku Kopřivnice a Frenštát pod Radhoštěm. V Kopřivnici je kromě azylového domu také noclehárna. I přes nízké teploty je současná situace v obou zařízeních zatím v normě.

„V azylovém domě jako takovém máme stabilní počet lidí, což je dvacet. V noclehárně máme kapacitu deset lůžek a v posledních dnech máme plno,“ uvedla Eva Mündleinová, ředitelka střediska sociálních služeb. V zápětí dodala, že pokud by teploty ještě více klesly, jsou na situaci jak ve městě, tak v azylovém domě připraveni. „Město Kopřivnice, pokud teploty po tři dny klesnou pod mínus patnáct stupňů, vyhlašuje krizový stav. Pak do noclehárny může zadarmo přijít kdokoliv. Zatím vyhlášen nebyl, ale očekáváme jej, už jsme komunikovali s městem, nakoupili jsme potraviny a další potřebné věci,“ doplnila Müdleinová vzápětí.

Plno, tentokrát v azylové ubytovně, mají i ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Kapacitu v našem zařízení máme přes rok naplněnou permanentně. Kapacita ubytovny je pětadvacet lidí a v posledních dnech nám přibyli možná jeden, dva klienti. Zatím žádný zásadní nárůst,“ okomentoval současnou situaci Jan Zvoníček, který je vedoucím střediska sociálních služeb.

Tam, kde nefungují noclehárny či azylové domy a ubytovny, hledají lidé bez přístřeší útočiště na autobusových a vlakových nádražích, ve veřejných budovách a podobně. Ani na Novojičínsku není problém potkat bezdomovce ležícího v čekárně na vlak. „Odbor sociálních věcí zaregistroval zhruba dvě až tři desítky osob, které byly kontaktovány Městskou policií s tím, že se zdržovaly v prostorách, kde bylo teplo, ale nebylo přijatelné, aby jim sloužily pro přečkání nepříznivého počasí. Například v Nemocnici, v některých panelových domech nebo v čekárně, případně v dalších objektech,“ uvedl Jiří Mičaník, vedoucí oddělení odboru sociálních věcí v Novém Jičíně.