VYZKOUŠELI JSME

Baňkování, metoda sahající svou historií až do starověké Mezopotámie, dorazila také do Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně. Nadstandardní službu je možno si vychutnat na zdejším rehabilitačním oddělení od prvního zářijového dne.

„Chtěli jsme obohatit sortiment našich služeb. Pozvali jsme si tedy lektora, který nám metodu baňkování vysvětlil a také nás ji naučil. Jedná se o přikládání skleněných kulovitých nádobek se zahřátým vzduchem, v nichž se ochlazováním vytvoří podtlak, způsobující jejich přisátí na pokožku,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka Bohuslava Kubínová. Právě ono přisátí baňky je při této metodě nejdůležitější. Dochází při něm totiž k ovlivnění funkcí vnitřních orgánů a mimo jiné zmírňuje potíže, jako jsou bolesti zad či kloubů. Léčí se jimi různá chronická onemocnění, akutní blokády bederní nebo krční páteře, revmatické či zažívací potíže.

Účinky baňkování jsou buďto lokální, reflexní nebo metabolické. „Lokální působí na napětí a prokrvení měkkých tkání a ovlivňuje výživu, detoxikaci, prokrvení a okysličení. Reflexní znamená ovlivnění vzdálených oblastí pomocí energetických zón orgánů na zádech, takzvaných Headovy zóny. Metabolické ovlivňuje látkové výměny v okolí a stimuluje imunitu organismu,“ vypočetla fyzioterapeutka Kubínová. Baňkování by se však měli vyhnout ti klienti, jež trpí nebo trpěli například nádorovým onemocněním, hemofilií, osteoporózou či mají epileptické záchvaty. Platí to i pro těhotné ženy.

Po aplikaci baněk se v 99 procent stává, že má klient na zádech okrouhlé modřiny, které by měly vymizet po jednom až deseti dnech, u citlivých jedinců až po třiceti dnech. Platí ovšem, že čím více procedur klient absolvuje, tvoří se podlitiny menší a menší, až vymizí úplně.

V rámci této nové služby jsem si celý proces vyzkoušela i já, tedy jako onen klient. Položila jsem se na lehátku na břicho a nechala si od fyzioterapeutky vetřít do kůže na zádech olej s příměsí levandulové esence. Zatímco se kolem mne vznášela příjemná a uklidňující vůně, nahřála si fyzioterapeutka jednu větší baňku, s níž mi promasírovala celá záda. Poté aplikovala nahřáté baňky na dané body a nechala je působit. Baňkování nebylo bolestivé, spíše naopak. Příjemně se u toho alespoň na chvíli odpočívalo od všedních starostí.

S baňkami setrvají klienti několik minut. Poté jsou odstraněny a přichází čas relaxace, s níž je spojený i pitný režim. Veškeré uvolněné toxiny musejí být totiž co nejrychleji vyloučeny z těla ven. Pokud se zájemce bojí ohně nebo flambování, mohou být pro jeho lepší pocit použity také baňky s pumpičkou.

Pro více informací o této nové metodě je možno navštívit internetové stránky nemocnice www.nspnj.cz či zavolat přímo na rehabilitační oddělení. Mimo baňkování byla od 1. září spuštěna také Poradna pro pohybový psychomotorický vývoj u dětí a léčba plynovými injekcemi. O tom všem však zase příště.