Hradozámecká noc se v Kuníně opravdu vyvedla. Barokní perla v sobotu 30. srpna praskala ve švech, zájem o noční prohlídku zámku, živé obrazy a další lákadla, která provozovatel památky připravil, nebral konce. „Stojíme ve frontě na lístky už deset minut a teď jsme se od známých dozvěděli, že přestože akce ještě ani nezačala, první tři prohlídky už jsou úplně obsazené. Takový je o to zájem. Tak se půjdeme zatím vyfotit v kostýmech a počkáme. Co naplat?" okomentovala řadu návštěvníků táhnoucí se po zámeckých schodech paní Anežka.

Její slova potvrdil o den později kastelán zámku v Kuníně Jaroslav Zezulčík: „Lidí tady bylo opravdu hodně. Vlastně jsem se za ty čtyři hodiny, co akce trvala, nedostal jedinkrát ven. Navštívily nás přes čtyři stovky lidí, což je na náš venkovský zámek opravdu maximum."

Hradozámecká noc v Kuníně.

Hradozámecká noc nabídla, jak již sám název napovídá, prohlídku prostor v netradiční době, což učarovalo zejména malým návštěvníkům. „Na zámky jezdíme s rodiči celkem často, ale ještě nikdy jsem si s sebou nemusel brát baterku," popsal povinnou výbavu každého návštěvníka malý Tomáš Halík. Ten společně se svou skupinou třiceti podobných nadšenců absolvoval prohlídku jako první. Za zhruba třicet minut si všichni zúčastnění nejen prohlédli velkou část zámeckých pokojů, ale mohli vidět několik doprovodných hudebních nebo tanečních vystoupení a taky živý obraz, kdy návštěvníky přijala hraběnka Marie Walburga, jíž zámek patřil.

„Dobová hudba při světlech svíček byla krásná a scénka s malým Františkem Palackým zase vtipná. Moc se mi tahle akce zamlouvá," zhodnotil prohlídku pan Zdeněk.

Spokojený byl i samotný kastelán a průvodci. „Lidé byli vstřícní, máme samé pozitivní ohlasy a pochvaly. Já osobně jsem rád, že se nám Hradozámeckou noc podařilo propojit s Mezinárodním letním kurzem interpretace staré hudby, který se u nás konal. Jeho účastníci nejen oživili prohlídky, ale zajistili, aby přilehlý kostel zněl v nočních hodinách hudbou, což přilákalo stovky lidí," dodal na závěr kastelán Jaroslav Zezulčík. Hradozámecká noc se na Novojičínsku konala také na hradě Starý Jičín. Tam noční prohlídky zpestřila oblíbená strašidla.

Hradozámecká noc v Kuníně.