Beseda se uskutečnila na Gymnáziu a Střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jedním z důvodů byl ten, že škola nabízí mimo jiné studium oborů, bez kterých se energetický průmysl neobejde.

Lektor, Petr Pavlík z Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava, představil energetické zdroje a jejich klady, zápory a možnosti využití, technická řešení výroby elektřiny i nevyřešený problém jejího skladování.

„Množství elektřiny, vyrobené například ve větrných a slunečních elektrárnách, závisí na počasí a denní době. V elektrické síti ale musí být v každý okamžik jen tolik elektřiny, kolik v danou chvíli spotřebujeme. Při nestabilních dodávkách se zvyšuje hrozba blackoutu. Abychom mohli kolísavou výrobu regulovat, je třeba najít nové elegantní způsoby skladování elektřiny ve velkém,“ uvedla Martina Drábková ze společnosti Hejl Servis s. r. o., která tyto besedy organizuje.

Ilustrační foto
Žena z Příboru zatajila svatbu, aby nepřišla o sociální dávky

Podle ní je například výzvou do budoucna hledání nových technologií recyklace radioaktivního vyhořelého paliva a budování podzemních úložišť.

Besedy jsou součástí osvětového programu, který běží na školách po celé České republice již osmnáctým rokem a v květnu minulého roku měla tato beseda 6000. reprízu. „Lektory přednášek jsou přední čeští odborníci na energetiku. Jedním z hlavních cílů těchto besed motivace dětí k volbě povolání v technickém oboru. Podle informace, zveřejněné Svazem průmyslu a dopravy České republice, chybí na českém pracovním trhu v technických profesích nejméně sto tisíc kvalifikovaných lidí,“ doplnila Martina Drábková.

Energetika je v současné době bezpochyby oborem budoucnosti. Civilizace je na elektřině závislá. Osmdesát procent veškeré energie, která se na Zemi vyrobí, spotřebovává pouhých dvacet procent lidstva. Přitom ročně přibude na planetě dalších 77 milionů lidí. „Hledání možností, jak uspokojit rostoucí poptávku a přitom co nejméně poškozovat životní prostředí na Zemi, se pro mladé lidi může stát životním posláním,“ uzavřela Martina Drábková.