O dvou betonových objektech na Papratné, nedaleko skokanských můstků na Horečkách, jednali zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm již letos v únoru. Současný majitel staveb, společnost RPG RE Commercial, totiž dalo městu nabídku, že stavby odstraní. Podmínkou ale bylo, že město na sebe vezme zhruba stomilionovou dotaci od státu na likvidaci objektů, ve Frenštátě pod Radhoštěm všeobecně známými jako „Hotelové domy“. Stavba vícepatrového domu a další stavba vznikly v době, kdy OKD budovaly těžní jámy. Budovy měly sloužit právě jako hotelové domy, hovořilo se i o nemocnici a dalším využití.

Nabídku RPG přednesl zastupitelům radní Tom Káňa, který byl pro to, aby město se společností RPG podepsalo memorandum o spolupráci při odstranění staveb, čímž se zbaví něčeho, co hyzdí krajinu. „To negativní na věci je, že my jim za peníze státu vyčistíme pozemek, na kterém si oni pak mohou dělat, co chtějí,“ poznamenal tenkrát Káňa

V únoru zastupitelé schválili návrh smlouvy, který měl Káňa dopracovat. „Podotýkám, že toto memorandum není nijak závazné, ale je šancí, že ty hotelové domy z krajiny zmizí,“ upozornil Káňa. „Ale až podepíšeme memorandum, můžeme se bavit o tom, co na tom místě bude. Bez podpisu se nepohneme dál,“ pokračoval Káňa, jehož doplnil starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský. Ten upřesnil, že stát si v současné době podmiňuje přidělení dotace tím, že na místě vznikne místo pro volnočasové aktivity.

„Osobně chci, aby tam nebyly výhradně volnočasové aktivity, ale aby tam bylo něco, z čeho bude mít město prospěch. Třeba wellness a podobně,“ zmínil se zastupitel Hanuš Vít.

Zásadně proti byl zastupitel Jan Břuska, kterému vadilo, že by se objekty soukromé firmy, jako je OKD, likvidovaly za státní peníze. Zastupitel Alois Jaroš naopak řekl, že pokud se OKD rozhodly, aby zmizelo něco, co mělo souvislost se šachtami, mělo by město této společnosti vystavět k tomuto kroku zlatý most. „Nesouhlasím. Já jim do zadku nepolezu,“ komentoval názor předřečníka Vít.

Jenže na pochybách byl také zastupitel Přemysl Norský, kterému vadily některé nekonkrétní pojmy ve znění memoranda. „Já pro takový text nebudu hlasovat,“ řekl Norský, jehož hlas mohl být při nízké účasti na tomto zasedání potřebný pro schválení dohody. „Tak to pak můžeme čekat dvacet let, než se to dostane do havarijního stavu a stavební úřad bude moci dát příkaz k odstranění stavby,“ upozornil Káňa. Potřebný počet, jedenáct zastupitelů, ale nepřesvědčil. Při hlasování jich bylo pro přijetí memoranda o spolupráci při likvidaci hotelových domů jen deset.