Sociální demokraté se chystají splnit svůj předvolební slib a hradit z krajského rozpočtu za pacienty osmi krajských nemocnic třicetikorunové regulační poplatky. V navrhovaném rozpočtu Moravskoslezského kraje na příští rok na to vyčlenili 120 milionů korun. Pokud krajští zastupitelé rozpočet příští týden schválí, což se zřejmě stane, protože opoziční zastupitelé za ODS a KDU-ČSL, kteří s návrhem nesouhlasí, nemají dost síly na to, aby vládnoucí krajskou koalici ČSSD a KSČM přehlasovali, třicet korun na poplatcích ušetří lidé v krajských nemocnicích od 1. února. Stejně by to mělo fungovat i v lékárnách, které jsou součástí těchto nemocnic.

„Domluvili jsme se na tom s představiteli ostatních krajů v zemi. Z krajského rozpočtu budou za pacienty hrazeny třicetikorunové poplatky v nemocnicích, které kraj zřizuje. Stejně to bude fungovat i v lékárnách, které v těchto nemocnicích fungují. Šedesát korun za pobyt v nemocnici a devadesátikorunový poplatek za návštěvu pohotovosti budou pacienti dál hradit ze svého. V rozpočtu počítáme sice se 120 miliony korun, ale náklady budou zřejmě nižší. Tuto sumu bychom potřebovali na úhradu všech regulačních poplatků v krajských nemocnicích. Když uhradíme jen ty třicetikorunové, vyjdeme asi s polovinou, tedy se šedesáti miliony,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) s tím, že pokud poslanci zruší celkově poplatky za seniory a děti do osmnácti let, bude to ještě méně.

Jak to v praxi bude vypadat? Konečný předpokládá, že se vše vyřeší formou daru mezi krajskými nemocnicemi a krajským úřadem. Pacient nebude platit nic, jen podepíše darovací smlouvu. „Nemocný přijde k lékaři, podepíše papír, který bude znamenat, že mu kraj poskytl dar. Kraj pak uhradí nemocnici výslednou sumu, kterou lékaři takto vykážou,“ popsal Konečný. Stejně by to mělo probíhat i v lékárnách, které provozují krajské nemocnice.

Hejtmanův náměstek připouští, že jde o kličkování na hraně zákona, uvědomuje si, že zejména v lékárnách může dojít ke konfliktům. „V lékárnách zřejmě nastane složitější situace. Asi je budou pacienti upřednostňovat před ostatními, protože kraj bude hradit nejen poplatky za recept, ale i za jednotlivé jeho položky,“ míní Konečný.

Dodal, že vše krajská reprezentace konzultovala s kolegy v jiných krajích i s antimonopolním úřadem. „Samozřejmě bychom byli nejradši, kdyby poslanci zrušili všechny poplatky ve všech zdravotnických zařízeních, kdyby zákon o poplatcích smetli se stolu,“ prohlásil Konečný.

Podle bývalého náměstka hejtmana pro zdravotnictví Jiřího Veverky (ODS) odnese placení poplatků z veřejných peněz rozvoj celého kraje. „Oni budou muset ty peníze někde najít, budou pak chybět někde jinde. Řešení je krkolomné, ochudí se tak nemocnice, což se zpětně projeví ve zhoršené zdravotní péči,“ míní Veverka.

Nemocnice zřizované Moravskoslezským krajem:

Nemocnice s poliklinikou Havířov

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj

Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně

Bílovecká nemocnice, a. s.

Nemocnice Třinec

Nemocnice ve Frýdku-Místku

Sdružené zdravotnické zařízení Krnov

Slezská nemocnice v Opavě

Ostrava bude platit za pacienty fifejdské nemocnice, neví zatím jak

V Ostravě jsou sice tři nemocnice, ani jednu však nezřizuje Moravskoslezský kraj. Městští zastupitelé za ČSSD, KSČM a KDU-ČSL se proto rozhodli, že budou poplatky za Ostravany, kteří se léčí v Městské nemocnici Ostrava, již město zřizuje, hradit z městského rozpočtu. Tvrdí, že jde o projev solidarity s méně majetnými lidmi. Občanští demokraté však hlasovali proti. I když se podílejí na „ostravské vládě“, tentokrát byli přehlasováni a náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS) dostal úkol v návrhu rozpočtu vytvořit účelovou rezervu na hrazení regulačních poplatků ve zdravotnictví pro občany.

„Úkol jsem splnil, i když osobně s hrazením zákonných poplatků za občany z veřejných rozpočtů nesouhlasím. V návrhu rozpočtu je dvacetimilionová účelová rezerva. Příští týden o ní a o rozpočtu budou rozhodovat ostravští zastupitelé,“ řekl Ženatý. Jak a které poplatky v této nemocnici bude platit město, neví. „To nebylo mým úkolem,“ odvětil Ženatý.

Detaily a přesný postup nyní nezná ani ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). „Ještě nevíme. Počkáme, jak se celá situace vyvine. Chceme mít právní jistotu, že neporušíme zákon. A udělat všechno tak, aby nešlo o nedovolenou veřejnou podporu, tedy aby z peněz všech nebyli zvýhodněni jen někteří. Inspiraci budeme hledat u krajských reprezentací, uvidíme také, jak příští týden o poplatcích rozhodnou poslanci,“ konstatoval Kajnar.