Kopřivnické denní nízkoprahové centrum Racek funguje ve městě tři roky. Dosud docházeli klienti, lidé bez přístřeší, kteří potřebují sociální pomoc, do vyhrazených prostor v objektu bývalé základní školy Náměstí. Fungování zařízení tohoto typu v historické budově bylo trnem v oku mnoha Kopřivničanů. Město proto hledalo místo, kam by se Racek mohl přestěhovat.

Možnost přišla společně s rekonstrukcí kopřivnického azylového domu. Během stavebních prací vzniknul přístavek, který je pro Racka ideální. „V azylovém domě bude fungovat obdobné centrum, které bude zaměřeno na služby sociálního poradenství a individuální i kolektivní služby pro klienty. Kromě možnosti hygieny a poskytnutí základních lidských potřeb bude součástí charitní šatník a dílna pro první kroky pracovní terapie," uvedla v závěru loňského roku místostarostka Dagmar Rysová.

Stěhování nízkoprahového centra proběhlo začátkem února. Racek během něj téměř nepřerušil provoz. „Nově nás lidé najdou vedle azylového domu, kde vznikl přístavek. Provoz jsme kvůli stěhování přerušili, ale vlastně jen na jeden den, a to ještě ne úplně, protože nám s věcmi pomohli klienti, kteří za to dostali jídlo, pití," okomentoval průběh přesunu vedoucí Racka Michal Raška. Vzápětí dodal, že nízké teploty a sníh ničemu nevadily: „V tu dobu nebyly žádné velké mrazy, takže vše proběhlo hladce."

Jak klientům nová lokace vyhovuje, zatím Michal Raška nedokázal říct. Vše se podle něj teprve ukáže. „Jsme tady ještě ani ne týden, takže shrnutí reakcí klientů je zatím předčasné. Někteří si zvykli hned a dochází k nám od prvního dne, někteří si k nám cestu teprve najdou. Oproti starému působišti Racka sice úbytek nastal, ale není nijak markantní. Spíš jde o to, že se situace bezdomovectví v Kopřivnici za dobu tří let, co fungujeme, změnila. Je více sociálních pracovníků i více ubytování, takže se to jakoby rozložilo a nesměřují všichni jen k nám," prozradil vedoucí nízkoprahového centra.

K čemu budou opuštěné prostory v základní škole sloužit, to zatím vedení města neví. Nápad přestěhovat do objektu tamní uměleckou školu ztroskotal na zamítnutí dotace. „Nejedná se jen o prostory po Racku, ale o celou budovy školy. Těch námětů na využití bylo více, ale zatím se nám na realizaci nepodařilo získat dotaci. V letošním roce by každopádně mělo padnout rozhodnutí o tom, jak bude škola využita. A i když nyní není mnoho zájemců a více objektů máme prázdných, škola Náměstí patří k těm, kterých se město nechce zbavit, protože je to první škola v našem městě," nechal se slyšet starosta města Kopřivnice Josef Jalůvka.