„Už musíme začít. Pořád se o tom jen mluví a nic se neděje. Takže teď se soustředíme na vchod a opravíme schody, které už jsou nevyhovující. Na dnešním zasedání zastupitelstva bychom měli schválit peníze na projektovou dokumentaci na celkovou rekonstrukci kulturního domu, abychom byli projektově připraveni a mohli se pokusit čerpat případné dotace,“ uvedla ve středu 21. září Renata Mikolašová a dodala, že město by samozřejmě nemuselo dělat rámcovou opravu a mohlo by počkat na celkový projekt a možnou dotaci, domnívá se ale, že by v takovém případě s rekonstrukcí asi nezačali nikdy.

„Ty budovy jsou navíc v takovém stavu, že už není čekat na co,“ podotkla s tím, že se dá očekávat, že obecní rozpočty budou v příštích letech hodně našponované a postupná etapizace se vyplatí.

Nové třídící centrum České pošty v Mošnově.
Třídící terminál v Mošnově, největší investice pošty, už přebírá první zásilky

Město tak nyní nechá zrekonstruovat plochu před hlavním vstupem do kulturního domu, a to včetně řešení odvodnění plochy a vybudování zcela nových nosných konstrukcí sloupů se základy. Pro zlepšení stability konstrukcí budou nové základové konstrukce také pod zídkami, sloupy a schodišti. Původní kamenné zídky i s betonovými stříškami nahradí nové, z části vytvořené z původních kamenných kvádrů a z části novými kusy. Terasu pokryje nová velkoformátová dlažba, k úpravě dojde rovněž v případě odvodu dešťových vod pomocí drenážního systému a odtokových žlabů. Obě strany vstupu kulturního domu budou mít novou hydroizolaci až k základové konstrukci.

„Změní se také tvar a počet schodišťových schodů. Na jedné straně terasy bude dokonce schodiště odstraněno úplně a vznikne zde nová zídka. Nová zídka vznikne také v současném místě rohového schodiště u bočního vstupu. Bezpečnost u vstupu zvýší nová nerezová zábradlí a madla,“ doplnila Renata Mikolašová.

Město začalo s prvními opravami kulturního domu, který byl v roce 1929 postavený jako tělocvična, v roce 2020. Práce ale zkomplikovala koronavirová opatření a nedostatek pracovníků ve firmách. Další komplikací byl postupný nárůst cen materiálu i služeb. Náklady na rekonstrukci vchodu by měly činit zhruba 4,3 milionu korun.

Sázení buků v Kopřivnici na počest manželů Zátopkových 19. září 2022.
V Kopřivnici porostou dva buky jako Emil a Dana Zátopkovi

„V dalším kroku bychom chtěli opravit zázemí pro účinkující, konkrétně místnosti vedle jeviště. Chceme nechat snížit stropy v celé místnosti pro účinkující, vyměnit elektroinstalaci, vodovodní systém i topení. Chybět nebudou ani nové omítky a výmalba. Součástí této investiční akce je i vybudování nového sociálního zázemí,“ uzavřela Renata Mikolašová.

V době, kdy redakce pořizovala fotografie, u kulturního domu zastavil postarší muž, který sdělil, že v kulturním domě kdysi dělal údržbáře. „Pamatuji si, že když jsem byl ještě děcko, tak to tady vyhořelo. Později, když jsme tady dělal, tak jsme tu terasu a schodiště několikrát opravoval, bylo to dost zdevastované. Lidi se tady scházejí na různé akce, tak bude dobře že se to opraví,“ řekl muž.