A protože se škola hodlá podělit o zkušenosti v rámci ekologické a enviromentální výchovy s ostatními, ve spolupráci s Asociací aquaponických firem připravila přednášky Základy aquaponie.

„Naučíte se základy aquaponie a principy jejího fungování, seznámíte se s rostlinami a rybami vhodnými pro aquaponii, nebudou chybět praktické ukázky a prezentace,“ popisuje ředitel gymnázia Pavel Mrva.

Náklady na vybudování aquaponické školní „linky“ byly okolo šesti set tisíc korun. Farma sestává ze tří modulů o celkové kapacitě šesti set sazenic a připojené kádě s rybami.

Zločin a trest, tak se jmenuje výstava o útrpném právu a hrdelních trestech v Muzeu Bílovec, 12. 4. 2024.
VIDEO: Mučení a popravy na Bílovecku. Výstava může nahánět husí kůži

„Konkrétně jde o jesetery. Ryby přirozeně obohacují vodu o živiny, tato voda je následně filtrována přes kořenový systém rostlin v hydroponické části. Takto vyčištěná voda zbavená živin se vrací do nádrže s vodou,“ vysvětluje Michal Fojtík. zakladatel Future Farming, která systém na gymnáziu vybudovala. Upozorňuje, že díky symbióze flóry a fauny funguje farma autonomně, bez nutnosti dodávat pěstovaným rostlinám výživu a hnojiva.

Přednášky pro zájemce z řad veřejnosti se konají ve středu 22. a ve středu 29. května. V červnu jsou pro ně vyhrazeny rovněž středy, a to 5. a 12. Uskuteční se v edukační farmě přímo na bíloveckém gymnáziu. Více informací a možnost přihlášky nabízí web www.aaqp.eu v sekci „akce“.