Bílovec má, co se týče zajímavostí a památek, určitě co nabídnout, a tak není divu, že i sem hojně jezdívají rozliční návštěvníci. Mobilní průvodce jim umožní vychutnat si návštěvu zajímavého místa díky atraktivní aplikaci, kterou si mohou stáhnout do svého mobilu a využívat ji prakticky nonstop, i když už je infocentrum dávno zavřené.

K čemu je to dobré? Kupříkladu k tomu, rychle se zorientovat ve zcela neznámém městě, najít, co je třeba a informovat se o památkách, historii města, ubytování a kulturním a sportovním vyžití. Stačí si bezplatně stáhnout na vyznačených místech průvodce třeba přes bluetooth a nechat se vést jeho instruktáží.

Právě tuto službu chystají zavést i v Bílovci. V současné době město podalo žádost o poskytnutí dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci dotačního programu podpory turistických informačních center pro rok 2012. „Aplikace bude obsahovat přehledné menu, texty a obrázky s informacemi o městě, základní kalendář událostí ve městě. Dále bude obsahovat například dynamickou mapu města s aktivními body zájmu, které lze rozkliknout na podrobnější informace, přímé odkazy na web, možnost vytočení uvedeného telefonního čísla a tak dále,“ přiblížil starosta města Petr Klimek.

Kromě toho budou zavedeny i nové služby, jako platba parkovného pomocí SMS nebo možnost odběru info SMS zpráv.

Pokud se městu podaří získat dotaci, pokryla by se jí většina nákladů spojených s realizací projektu, který vyjde na 176 400 korun. Město by tak uvolnilo 76 400 korun, zbytek by doplatil kraj. „Výsledky rozhodnutí zastupitelstva kraje o přiznání či nepřiznání dotace budou uveřejněny v březnu tohoto roku,“ uzavřel Klimek.

Tuto aplikaci už využívají například města Lašské brány, tedy Kopřivnice, Štramberk, Příbor a Hukvaldy. „Největší nápor turistů očekáváme samozřejmě v sezoně, takže teď je zatím klid. Občas, když někdo projde kolem, všimne si, že mu bluetooth vyhledal nějakou aplikaci, ale cíleně se začne stahovat více až v sezoně,“ vysvětlila pracovnice kopřivnického infocentra. Jestli se tato aplikace skutečně osvědčí, se proto města dozvědí až v hlavní turistické sezoně.