Vložit peníze do opravy nevzhledného autobusového nádraží, nebo do rekonstrukce kulturního domu, který je takřka v havarijním stavu? Tuto otázku nakousli na svém nedávném zasedání zastupitelé města Bílovce. Oba objekty přitom potřebují opravu jako sůl.

Na autobusovém nádraží chybí nástupní ostrůvky, cestující nemají k dispozici čekárnu a ani osvětlení není ideální. Přitom navazující objekt vlakového nádraží prošel před čtyřmi lety rozsáhlou rekonstrukcí.

Jenže ani kulturní dům není ve zrovna reprezentativním stavu. Vždyť už během druhé světové války sloužil jako německá tělocvična, po roce 1945 byl objekt přeměněn na Národní dům, poté na Dům osvěty a nyní funguje jako Dům kultury.

Není proto divu, že zastupitelé řeší, co s oběma objekty dál.

Co je priorita?

„Autobusové nádraží má svou slávu za sebou. Je zpracován nějaký přehled, v jakém rozsahu je teď využíváno? Je důležité do té rekonstrukce vstupovat? Je to priorita?" otázal se zastupitel Petr Nastálek, a zároveň poukázal na to, že objekt kulturního domu je ve špatném stavu. Rekonstrukci potřebuje zejména střecha.

„Nestálo by za zvážení to přehodnotit? Nádraží sežere více peněz než je plánováno. Při rekonstrukci se vždycky objeví nějaké nepředvídané věci. A ten kulturák bude každým rokem chátrat víc a víc. A rekonstrukce pak spolkne taky více peněz," uvedl dále zastupitel.

Starosta Bílovce Petr Klimek jej ubezpečil, že na kulturní dům se nesmí zapomenout.

„Tato akce se musí projekčně připravit. Ale nemělo by se to odsunout, protože stav je havarijní. V přípravě rozpočtu na příští rok by už mělo být dáno, jak bychom postupovali ve vztahu k rekonstrukci kulturního domu," konstatoval starosta s tím, že hlavním argumentem k výměně priorit při opravách městského majetku je to, že mají být k dispozici finanční prostředky právě na rekonstrukci nádraží.

„Největší problém nádraží je dnes osvětlení. Není tam řádná osvětlenost a lidé si stěžují, že autobusové nádraží není dostatečně bezpečné. Projekt řeší i tuto problematiku," dodal starosta Bílovce.

Kulturní domy měst na Novojičínsku jsou, až na několik výjimek, ve špatném stavu. Zrekonstruovaným kulturákem se mohou chlubit pouze ve Fulneku či v Odrách. Nový Jičín pro změnu vlastní kulturní dům vůbec nemá. Na podzim by se měl dočkat rekonstrukce kulturní dům ve Frenštátě pod Radhoštěm.