Přesně 147 836 korun se rozhodli bílovečtí zastupitelé slevit z nájmu prostor Policii ČR. Ta jim dala příslovečný nůž na krk s tím, že pokud nesleví, policisté odejdou do Studénky.

Starosta Petr Klimek (Bílovecká patnáctka) ještě před samotným zasedáním obeslal mailem všechny zastupitele se svými návrhy, jak situaci řešit, a požádal je o jejich vlastní nápady. „Zpátky jsem dostal asi čtyři odezvy, což mě trochu mrzí. Návrhy, které jste vyjádřili byly pro policii neschůdné. Například na snížení pouze o dvacet procent by nepřistoupili. Dal jsem několik návrhů a nakonec jsme se shodli, že dojde ke snížení o pětatřicet procent, s tím, že každý rok se bude nájem zvyšovat o inflaci,“ uvedl na začátku jednání starosta.

Policii neustupovat

Jako první si vzal slovo zastupitel Petr Nastálek (KSČM), který všechny přítomné upozornil, že pokud tento návrh usnesení schválí, vytvoří precedens i pro ostatní smluvní vztahy. „Je to totálně nekoncepční a ze strany ministerstva vnitra to vidím jako zoufalý krok, který stejně nemá opodstatnění. Budu proti. Město se vystavuje velkému tlaku jiných subjektů, které můžou požadovat podobné úlevy,“ zdůraznil Nastálek. Podobný postoj k této věci zaujal i Rudolf Říman (KSČM) a dodal, že je to jen sprosté vydírání: „V žádném případě bych neustupoval. Podívejte se, jaká je situace v Bílovci. Tady, mimo města a nemocnice, není podniku, který nějakým způsobem prosperuje. Máme podnikatele, kteří žádali o snížení nájmu, a oprávněně. Neustoupili jsme, protože by to byl precedens, a teď, když se jedná o stát, tak ustoupíme. Co je to za systém?“ zahřímal ze svého místa Říman.

Jedním ze zastupitelů, kteří odpověděli na starostovu výzvu, byl Pavel Mrva (SNK). Odepsal, že se mají podniknout všechny kroky k tomu, aby policie ve městě zůstala. „Souhlasím s panem Nastálkem, protože to je vydírání. Postavili nás před věc, která je vůči nám nefér. Pokud za námi přijde pekař s tím, že odejde, tak si koupím housky někde jinde, ale policie je jen jedna. Třicet pět procent je myslím vhodný kompromis,“ konstatoval Mrva.

Na otázku, zdali v případě zamítnutí policisté skutečně odejdou, odpověděl vedoucí obvodního oddělení Jaroslav Švabík: „Pravdou je, že pokud nedojde k dohodě ohledně výše nájemného, policie přistoupí k tomu, že bude organizovat službu jiným způsobem, tak, aby byla schopna policisty pokrýt ze svých finančních prostředků,“ pronesl do ohromeného ticha Švabík.

Vzápětí dodal, že by se bílovečtí policisté přesunuli do Studénky, kde má tamní oddělení vhodné prostory pro obě jednotky. „Samozřejmě, policisté budou v Bílovci zastoupeni tak, aby zajistili bezpečnost. Nakolik je to reálné… Každý pro to udělá maximum,“ pokračoval vedoucí. „Pokud bude například sněhová kalamita a budou vyjíždět ze Studénky k případu, který bude ve Výškovicích, může vám garantovat kdo chce co chce, ale ti policisté se tam nedostanou vůbec nebo se tam nedostanou tak rychle, jako kdyby vyjížděli z Bílovce,“ uzavřel Švabík.

Zastupitel Nastálek vznesl poté ještě jednu otázku, a to, jestli někdo zjišťoval, jaké finanční podmínky nabízí Studénka. Tamní policejní oddělení sídlí v prostorách prodejny Penny Market. „Ze Studénky nemohou odejít, protože mají ve smlouvě, že by museli zaplatit osm milionů korun, kdyby chtěli město opustit,“ vysvětlil Petr Klimek. „Každý na to máme svůj názor, ale snad se všichni shodneme na tom, že to není spravedlivé,“ uzavřel debatu starosta.

Pro daný návrh usnesení hlasovalo deset zastupitelů, proti byli dva a jeden zastupitel se zdržel. Návrh pětatřicetiprocentní slevy na nájmu tedy zastupitelé schválili.