Každodenní úkony, které zdraví lidé považují za rutinní a bezproblémové, se pro spoustu seniorů a zdravotně postižených lidí staly obtížnými a své pomocí těžko zvládnutelnými. V Bílovci proto začátkem července zřídili novou službu, která má těmto lidem zajisti každodenní potřebnou pomoc.

Jako hlavní výhodu osobní asistence vidí její zřizovatel to, že klient zůstává v domácím prostředí, zatímco asistent za ním podle jeho potřeb a požadavků dochází. Sama služba pak obsahuje pomoc s prováděním osobní hygieny, rehabilitaci, zajištění chodu domácnosti nebo zprostředkování kontaktu se společenským prostředí a pomoc při prosazování práv a zájmů klienta.

O tom, že osobní asistence v Bílovci je potřebná a mezi lidmi oblíbená svědčí i fakt, že v brzké době zřejmě dojde k jejímu rozšíření: „ V této fázi službu poskytují dvě osobní asistentky, které pečují o třináct klientů. Je to velmi obtížná práce, do budoucna uvažujeme o přijetí minimálně ještě jedné osobní asistentky na poloviční úvazek. Provádění rehabilitace i veškerá ostatní péče o klienty, kteří chtějí zůstat v domácím prostředí, je časově opravdu velmi náročná,“ uvedla Vlasta Szotkowská, vedoucí organizační složky sociální zařízení města Bílovec.

S tím, že tato práce vskutku není jednoduchá, souhlasí i Barbora Polášková, bílovecká osobní asistentka: „O klienty se starám od rána od šesti hodin. začínám ranní hygienou, takzvanou celkovou koupel. Pokud je klient imobilní, provádím ji na lůžku, jinak probíhá normálně, ve sprše. Poté následuje snídaně a podávání léků. V průběhu dne pak s klienty ještě cvičím a provádím rehabilitaci,“ shrnula množství svých denních povinností. Polášková, která toto povolání vykonává od července minulého roku má na svém kontě už i jeden velký úspěch. „U jednoho klienta, který byl upoután na lůžko a vlastně nechodil, jsem měla trošku obavy, jak to všechno zvládnu. Zkontaktovala jsem se tedy s rehabilitační sestrou, která mi ukázala patřičné cviky. Za poměrně krátkou dobu, asi měsíc a půl, jsem klienta postavila na nohy. Měla jsem z toho hroznou radost,“ zavzpomínala osobní asistentka na svůj první velký úspěch a dodala: „Byla to taková moje první radost a zkušenost v této práci vůbec. Jsem hrozně ráda, že mohu vidět výsledky, protože pak vím, že má práce má smysl.“

Osobní asistence v Bílovci je službou zpoplatněnou a byla spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro rok 2009. Samo město Bílovec pak hradí více než polovinu potřebných nákladů.