VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílovec uvažuje o rozšíření osobní asistence

Bílovec - V polovině loňského roku vznikla v Bílovci služba, která má pomoci seniorům a zdravotně postiženým občanům s každodenními úkony a problémy. Od července zde funguje takzvaná Osobní asistence.

21.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv HD

Každodenní úkony, které zdraví lidé považují za rutinní a bezproblémové, se pro spoustu seniorů a zdravotně postižených lidí staly obtížnými a své pomocí těžko zvládnutelnými. V Bílovci proto začátkem července zřídili novou službu, která má těmto lidem zajisti každodenní potřebnou pomoc.

Jako hlavní výhodu osobní asistence vidí její zřizovatel to, že klient zůstává v domácím prostředí, zatímco asistent za ním podle jeho potřeb a požadavků dochází. Sama služba pak obsahuje pomoc s prováděním osobní hygieny, rehabilitaci, zajištění chodu domácnosti nebo zprostředkování kontaktu se společenským prostředí a pomoc při prosazování práv a zájmů klienta.

O tom, že osobní asistence v Bílovci je potřebná a mezi lidmi oblíbená svědčí i fakt, že v brzké době zřejmě dojde k jejímu rozšíření: „ V této fázi službu poskytují dvě osobní asistentky, které pečují o třináct klientů. Je to velmi obtížná práce, do budoucna uvažujeme o přijetí minimálně ještě jedné osobní asistentky na poloviční úvazek. Provádění rehabilitace i veškerá ostatní péče o klienty, kteří chtějí zůstat v domácím prostředí, je časově opravdu velmi náročná,“ uvedla Vlasta Szotkowská, vedoucí organizační složky sociální zařízení města Bílovec.

S tím, že tato práce vskutku není jednoduchá, souhlasí i Barbora Polášková, bílovecká osobní asistentka: „O klienty se starám od rána od šesti hodin. začínám ranní hygienou, takzvanou celkovou koupel. Pokud je klient imobilní, provádím ji na lůžku, jinak probíhá normálně, ve sprše. Poté následuje snídaně a podávání léků. V průběhu dne pak s klienty ještě cvičím a provádím rehabilitaci,“ shrnula množství svých denních povinností. Polášková, která toto povolání vykonává od července minulého roku má na svém kontě už i jeden velký úspěch. „U jednoho klienta, který byl upoután na lůžko a vlastně nechodil, jsem měla trošku obavy, jak to všechno zvládnu. Zkontaktovala jsem se tedy s rehabilitační sestrou, která mi ukázala patřičné cviky. Za poměrně krátkou dobu, asi měsíc a půl, jsem klienta postavila na nohy. Měla jsem z toho hroznou radost,“ zavzpomínala osobní asistentka na svůj první velký úspěch a dodala: „Byla to taková moje první radost a zkušenost v této práci vůbec. Jsem hrozně ráda, že mohu vidět výsledky, protože pak vím, že má práce má smysl.“

Osobní asistence v Bílovci je službou zpoplatněnou a byla spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro rok 2009. Samo město Bílovec pak hradí více než polovinu potřebných nákladů.

Autor: Jana Hromočuková

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT